Kampanya Kapatıldı

Deprem mağdurları evlerinden zorla çıkarılmak isteniyor. Buna sessiz kalma.

Bu kampanya 225 destekçiye ulaştı


1999 depreminde Kocaeli’de bildiğiniz gibi bir çok insan evsiz kaldı. Kocaeli’ne deprem için  yapılan yardımlardan yüklü bir tanesi de o zaman Irak’tan gelmişti.

Belgelere göre gelen 10 milyon dolar’ın 9 milyon doları ile evsiz kalan insanlara konut yapılmasına karar verildi.

Devletin gösterdiği dağın başında ki bir araziye evler yapıldı. Doğru düzgün ne ulaşım, ne alt yapı olmadan insanlar yıllarca bu evlerin çilesini çekip oturdu. Neyse ki gel zaman git zaman buradaki araziler değerlenmeye başladı.

Nedense devlet bir anda burada oturan insanların zengin olduğu kanaatine varıp biz buraya yurt yapacağız deyip çoğu insanı bu evlerden çıkarıp konutların %80 ini öğrenci yurdu yaptı.

Ancak %20’lik bir kısmının gerçekten gidecek yerleri olmamasından dolayı yalvar yakar protestolar v.s ile kalmalarına izin verildi. Bu insanlar tekrar bu evlerde yaşamaya başlamışlardı ki birden bu evlerle ilgili bir karar daha çıktı. Siz de zenginsiniz bu evleri boşaltın dendi.

Olayı özetlemeye çalıştım. Şimdi asıl konuya gelelim.

Bu evlerde kalan insanlardan bir aileyi yakinen tanıyorum. Deprem’de ailesini tamamen kaybetmiş enkaz altında hayat mücadelesi vermiş 3 kardeşe bakan bir amca, yaşlı annesi, eşi ve iki çocuğu ile bir evde yaşıyor. Bu ev onların hayata tutundukları bir dal gibi.

Daha kötüsü bildiğimiz kadarıyla burada yaşayan durumu daha da kötü olan onlarca daha aile var.

Arkadaşlar, ayrıca şunu belirtmeliyim ki evlerin durumu içler acısı maddi durumu iyi olan hiçbir insan bu evlerde yaşamak istemez. Yani bu evlere onların kesinlikle ihtiyaçları var.

Bu konuda başvurdukları tüm kapılar suratlarına kapatılmış, üstüne üstlük sakın eylem protesto yapmayın “Ülke de OHAL var, hepinizi içeri atarlar” şeklinde de gözleri korkutulmaya çalışılıyor.

İşte bu zulüme dur demek için desteklerinizi bekliyoruz.

Şu an ellerinde polis eşliğinde emrivaki gönderilen ve “bunu imzalamak zorundasınız” denilen tebligatın bir örneği var.

Şu anda burada bulunan insanlar Kocaeli İdari Mahkemesi’ne itiraz yazılırını hazırladılar ve başvuracaklar. Ancak zaman kasıtlı olarak çok kısıtlı tutulmuş. Gelen tebliğ belgesine göre 17 Temmuz 2017’ye kadar evlerin boşaltılması gerekiyor.

Bu insanların çaresizliğinin lütfen sesini duyun.

 Bugün Özer imzanı bekliyor!

Özer Öcal bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Kocaeli Valiliği: Deprem mağdurları evlerinden zorla çıkarılmak isteniyor. Buna sessiz kalma.». Özer ve imza atan diğer 224 kişiye katıl.