НетзаконуПротивродныхЯзыКОВ Адыгэбзэпсэу!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.


SOSYAL MEDYA VE BİZ

Sosyal medya, bütün bileşenleri ile büyük bir güç artık. Devlet başkanları bile kamuoyuna sosyal medya aracılığı ile mesajlar veriyor, instagram, twitter… vs kullanıyorlar.

Hükümetler sosyal medyada dile getirilen düşünceleri dikkate alıyorlar. Kamuoyunun sosyal medya üzerinden örgütledikleri tepkiler, onları bazı kararları geri alınmaya, düzeltmeye zorluyor.

Bu konuda gerçekten çok başarılı örnekler var.

Büyük toplulukları bir arada tutan örgütlerin olmadığı, insanların uzun boylu örgütlü ilişkiler içinde olmak istemedikleri veya buna hazır olmadıkları günümüzde sosyal medya özellikle önemli bir iletişim ve mücadele aracı oldu.

İnsanlar belli bir konuda bir araya geliyor, hatta bir araya gelmeye bile gerek kalmadan bulunduğu yerden, kendi imkanları dahilinde ve uygun gördüğü biçimde düşüncelerini ve tepkilerini dile getiriyorlar.

Bu tepkiler "yönetenleri" yönlendiriyor. En azından etkiliyor.

Biz bu konuda da daha çok zayıfız. Belki de önemini ve nasıl kullanılması gerektiğini tam anlamadık. Daha çok sosyalleşmek ve varlığımızı hissetmek-hissettirmek için, kişisel ihtiyaçlar için kullanıyoruz sosyal medyayı.

Halbuki politik mücadelenin çok önemli bir aracı artık.

RF'nda anadilimize, dolayısıyla etnik kimliğimize yönelik çok ciddi bir tehdit var ve yarın gerçekten çok geç olacak. Yapılmak üzere olunan bu yanlışı düzeltmek kolay olmayacak.

Hala fırsatımız var. Yasa teklifi geri çekilebilir, değiştirilebilir. Ama bunun için bizim konuyu daha ciddi gündemimize almamız ve tepki göstermemiz gerekiyor.

Yaratıcı olmalıyız.

Mizah dahil her türlü yöntemi ve motifi kullanarak Anadilimize sahip çıkmalı, yetkilileri bu yasanın ciddi sorunlara neden olacağı konusunda uyarmalıyız.

Binler, yüzbinler olmalıyız.

Kimse bir kurumun veya grubun önderlik yapmasını beklememelidir. Zaten sosyal medya, kurumların veya grupların önderlik yapmamaları veya yapamamaları durumunda, "sıradan insanlar"a inisiyatif alma ve önderlik yapma fırsatı sunduğu için çağımızın önemli bir politik mücadele aracı oldu.

Herkes bir şeyler yapabilir. Olduğu yerden. İmkanları dahilinde.

İnanın bu tepkiler en güçlü diktatörlere bile geri adım attırabilir. Yeter ki tepki açığa çıksın ve dinamik bir güce dönüşsün.

YAŞASIN ÇERKESÇE!
ANADİLLERİMİZDEN ELİNİZİ ÇEKİN!

Kampanyasını büyütelim...