Kadınların Eşit Seyahat Hakları Olsun

Kadınların Eşit Seyahat Hakları Olsun

Başlama tarihi:
8 Mart 2022
İmzalar: 49Sonraki Hedef: 50
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Tuğçe Gula

Toplumsal cinsiyet eşitliği toplumda kadın ve erkeğin ayrım gözetmeksizin her alanda eşit bir şekilde var olabilmesini gerektirir.

Ne yazık ki evlenme ve boşanma durumlarında, kadının seyahat özgürlüğü, soyadında yapılan dayatmacı değişiklikten dolayı kısıtlanmakta. 

Mahkeme yoluna gitmeden sadece kendi soyadını kullanmasına izin verilmeyen kadınlar, bu dayatmacı yaptırımda tüm kimlik belgelerini, dolayısıyla pasaportlarını da yenilemek zorunda bırakılıyorlar. Bu süreçte hem yeni pasaport defteri bedeli, hem de geçerli vizelerinin bulunduğu eski pasaportu kullanmaya devam etme talebi halinde pasaport harcı ödenmesi gerekiyor. Pasaport harcı ödemeyip, sadece defter bedeliyle yeni pasaport alınması halinde ise konsolosluklar eski pasaporttaki vizelerle ilgili sorumluluk almadıklarını belirtiyor. Bu durumda ise güvenle seyahat edebilmek için yüksek vize ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. 

Birebir aynı durumu yaşayan erkeklerin ise pasaportunun ya da vizelerinin yenilenmesi gibi bir gereklilik söz konusu değil. 

Hatırlatalım ki, Türkiye, neredeyse asgari ücretin yarısına denk gelen pasaport ücretleriyle dünya ikincisi. Bu fahiş bedellerin evlenme ve boşanma hallerinde ayrımcı bir şekilde kadına dayatılmasını kabul etmiyoruz. 

Kadınların, soyadı dayatması ile mecbur bırakıldıkları yeni pasaportlarını ücretsiz almaları, vizeleri devam eden pasaportlarının ise iptal edilmemesini talep ediyoruz. 

 

 

Hemen destekle
İmzalar: 49Sonraki Hedef: 50
Hemen destekle