Kadın Kooperatifleri Zor Durumda. Acilen Önlem Alınmalı

Kadın Kooperatifleri Zor Durumda. Acilen Önlem Alınmalı

Başlama tarihi:
9 Haziran 2022
İmzalar: 292Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Hadi Albayram

Özellikle son iki yıl içerisinde sayıları iki bine yaklaşan kadın kooperatifleri ekonomik anlamda ayakta duramayacak duruma gelmiştir. Hükümetimizin önemli bir politikası olan kadın emeğinin değerlendirilmesi üzerine kurulan bu kooperatifler, mali açıdan limited şirketi gibi değerlendirildikleri için gerek gelir vergisi gerekse stopaj yükleri altında ezilmiş durumdalar.

Ayrıca her yıl yapılması zorunlu olan genel kurul nedeniyle gerek notere gerekse ticaret odalarına ödenen harçlar tüm kooperatiflerin kaldıramayacağı bir yük haline gelmiştir. Ülkemizde son dönemlerde yaşanan yüksek enflasyona bağlı piyasa düzensizliği nedeniyle zaten hammadde, ambalaj, kargo ücretleri ve yüksek enerji maliyetleri konusunda sorun yaşayan kooperatifler, halkın alım gücünün düşmesi nedeniyle satış yapamamakta ve  büyük bir borç yükünün altına girmiş durumdadır. Bulundukları yerlerde bazı belediyelerin değerli katkılarını alan kooperatifler hariç diğer yüzlerce kooperatifte üretim durmuş durumdadır. Bu konuda gerek ticaret gerekse tarım bakanlığı acilen aşağıdaki önlemleri almak durumundadır.

1 - Kooperatiflere sağlanan enerji fiyatları düzenlemeli ya da uygulanacak bir teşvik - hibe programı ile tüm kadın kooperatiflerinin güneş enerjisine geçişi sağlanmaktadır.

2- Özellikle devlet bünyesinde bulunan PTT kargonun kadın kooperatifleri gönderilerine ciddi indirimler yapması sağlanmalıdır.

3- Genel kurullar için ödenen noter ve ticaret odası harçları acilen düşürülmelidir.

4- Devlet bünyesinde kurulan Tarım kredi kooperatifi satış mağazaları büyük oranda kadın kooperatiflerine açılmalı ve sözleşmeli üretim yaygınlaşmalıdır.

5- Gelir vergisi ve stopaj oranlarında düzenlemeler yapılmalı.

Hemen destekle
İmzalar: 292Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle