Ürgüp’te Eşekli Kütüphaneci Heykeli (Anıtı)

Ürgüp’te Eşekli Kütüphaneci Heykeli (Anıtı)

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Kültür Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediye Başkanlığı, STK'lar tarafına Hüseyin Düzgün bu kampanyayı başlattı

"Beyim diyor, bizim yolumuz, köprümüz, çeşmemiz yok; kitaplığı ne yapacağız? Anlatıyorum ona: Eğer kitaplığınız olursa, yolunuz, çeşmeniz, köprünüz de olur!"

#DünyaKitapSeverlerGünü
#MustafaGüzelgöz
#EşekliKütüphaneci
#FakirBaykurt
#TayfunTalipoğlu
#AhmetŞerifİzgören

Bugün Dünya Kitap Severler Günü. Ancak bu kadar güzel bir tesadüf olur ki dün İstanbul ve Ankara dönüşünde yüreğim beni Ürgüp'e Mustafa Güzelgöz'ün çalıştığı Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesine doğru götürdü. Çünkü Ahmet Şerif İzgören'in yazmış olduğu kitapta Mustafa Güzelgöz'ün Ürgüp'te heykelinin yapıldığı şeklinde anlatılıyordu. Ancak kütüphaneye gittiğimde maalesef heykeli göremedim. Kütüphane önünden geçen bir beyefendiye sordum. Heykelin olmadığını ancak oğlu Aziz Güzelgöz'ün hemen yakın bir yerde Antika ve Gümüş Eşya satan dükkanının olduğunu söyledi ve dükkanın yerini gösterdi. Beyefendiye teşekkür edip heyacanlı bir şekilde dükkana gittim. Dükkan önünde oturmakta olan beyefendiye Aziz Güzelgöz Siz misiniz diye sordum. Evet benim dedi ve nasıl yardımcı olabileceğini sordu. Ben de Rahmetli Mustafa Amcayı Tayfun Talipoğlu'nun Kitabı ve Belgeselinde ilk tanıdığımı, ayrıca Fakir Baykurt ve Ahmet Şerif İzgören Hocamdan okuyup ve dinlediğimi anlattım. Özellikle anıtını görmeye geldiğimi anlattım.

Aziz Güzelgöz bundan dolayı çok mutlu olduğunu ancak, heykel konusunda yanlış bir bilgi olduğunu, heykelin İstanbul'da yapıldığını söyledi. Ürgüp'te birkaç kez Belediye Başkanına ve Kaymakamlığa girişimde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade ettiler. Gerçekten bu kadar güzel muazzam bir hizmeti veren Rahmetli Mustafa Güzelgöz'ün çalışmaları Yönetenler tarafından gerekli değeri bulamamıştır. Oysaki aşağıda yer alan hayat hikayesini okuduğumuzda yurtdışından birçok ödüle layık görülmüş.

Aziz Bey ile sohbetimize devam ederken diğer oğlu olan Murat Güzelgöz'de geldi. Öğretmenlik yapan Murat Hocam ile de tanıştık ve sohbetimize devam ettik. Aziz Bey ve Murat Bey bir taraftan babalarının hizmetlerinin gururunu yaşarken, diğer yandan memleketleri Ürgüp'te Babalarının bir anıtının kütüphane bahçesine konması için izin alamadıklarının üzüntüsünü yaşıyorlardı. Bu üzüntüye ben de dahil oldum.

Gerçekten yaptığı hizmetlere bakınca belki de Türkiye'nin ilk Sosyal Sorumluluk Projesidir. Aynı zamanda ilk sponsorluk ve Sosyal Girişimcilik çalışması ve hizmetleridir. Mustafa Güzelgöz'ün bu hizmetleri karşısında sadece Ürgüp'te değil tüm Halk Kütüphanelerinin önünde heykeli olmalıdır ve bu hikayeyi ilkokulda ders kitaplarının içinde okuma parçası bulunmalı ve okutulmalıdır. Mustafa Güzelgöz'ün bu hizmetleri tanıtılarak çocuklarımıza, gençlerimize ışık ve ilham kaynağı olmalıdır. Bunu yapabilmek için bazı girişimlerde bulunacağım ve etkinlik ile kampanyalar organize edeceğim. Lütfen paylaşın ve destek olun... ��������❤️�

#DünyaKitapSeverlerGünü nedeniyle Mustafa Güzelgöz Amcayı Rahmet, Sevgi ve Saygıyla anıyorum... ����������❤️�

Hüseyin DÜZGÜN
09.08.2021

❤️�❤️�❤️�❤️�❤️�

23 yaşında memur olan Mustafa Güzelgöz’ün tayini Ürgüp’te bir kütüphaneye çıktı. O dönemde kütüphaneye okuyucu pek gelmiyordu. Güzelgöz, aklına koyduğu bir fikri uygulamaya başladı. Bir eşek aldı ve iki sandık yükledi. Sandıklara kitapları doldurdu ve haftanın iki günü köy köy gezip çocuklara dağıtmaya başladı.

Mustafa Güzelgöz her defasında çocuklar tarafından alkışlarla karşılandı. “Eşekli Kütüphaneci” lakabını da almış oldu . Zamanla insanlar kütüphaneye gelmeye başlamıştı. Güzelgöz artık üç eşek ile yöredeki 36 köye hizmet götürüyordu.

Kadınlar okusun diye…

Kadınları okumaya özendirmek için kütüphaneye, dikiş makinesi üreticilerinden ücretsiz olarak makine getirten Güzelgöz, Salı günlerini dikiş günü olarak belirledi.

Kütüphanede kadınlar kumaşlarıyla dikiş sırası beklerken ellerine birer kitap veriyordu.

Ayrıca ücretsiz okuma yazma kursları vererek de kadınların okuması için girişimlerine devam etti. Okuma yazma kursu dışında “halıcılık” kurslarını başlattı bu sayede bölgede halıcılık canlandı.

Kennedy ölmeden bir gün önce ödül vermişti

1963’te uluslararası bir yarışma düzenlendi. Devlet Planlama Teşkilatı, Güzelgöz’ün yaptığı çalışmaları yarışmaya gönderdi.

77 ülke arasından Türkiye adayı Mustafa Güzelgöz birinci oldu ve “Dünya Barış Gönüllüleri İnsanlığa Hizmet Ödülü” nü ABD Devlet Başkanı John Kennedy’nin elinden aldı. (Ödülü veren Kennedy’nin bir gün sonra ölümü gerçekleşecekti.)

O dönemde modern bir araçla gezici kütüphane çalışmaları gerçekleşsin diye kütüphaneye 1960 model yeni bir cip bile hediye edildi.

Ancak valilik “kendi görev tanımı dışında davranıyor” diye Mustafa Güzelgöz hakkında dava açtı. Güzelgöz, 50 yaşına geldiğinde baskıyla emekli edildi. Köylüler arasında efsaneleşen Mustafa Güzelgöz sayesinde, köylerdeki çocuklarda okuma alışkanlığı yerleşmiş oldu.

2005 yılında hayatını kaybeden Güzelgöz için 2012 yılında Eray Okkan tarafından yapılan heykeli Maltepe Üniversitesi’nin Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesinin girişine dikildi.

Mustafa Güzelgöz’ün diğer girişimleri:
Spor teşkilatı ve köy gazetesi
Folklor ve bando çalışmaları
Ürgüp’te ilk sinema gösterimi ve fotoğrafçılık çalışmaları
Ürgüp ve çevresinde kooperatifçilik çalışmaları

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.