“Zeus Altarı”ı Korunsun!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
100 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
küçükkuyu belediyesi ve tarafına N. A. bu kampanyayı başlattı

Küçükkuyu ilçesinin Adatepe Köyü’nde yer alan ve ormanın içinden 15-20 dakika yürüme mesafesindeki Zeus Altar’ı; taşlarına yazılan yazılar, etrafına ve içine atılan çöplerle tehlike altında! Daha da önemlisi bu tarihi yapıyı tanıtan bir bilgilendirme ve (her ne kadar hala ihtiyaç duyuyor olmamız acı da olsa) tahrip edilmemesi gerektiğini açıklayan bir uyarı da yok!

Zeus Altar’ı mitolojinin doğduğu yer olarak kabul edilen “İda” yani Kaz Dağları’nın yüksek noktalarından birinde yer almaktadır. Çok tanrılı dinlerde savaş, göç gibi önemli olaylardan önce veya sonra adak adama geleneği bulunmaktaymış. Zeus’da en güçlü tanrılardan biri olduğundan İda’nın en nefes kesici noktalarından birinde, bir kayaya oyularak ona adanmış bir sunak yapılmış. 

Tabii mitoloji denince aklımıza gelen efsanelerde de Altar’ın büyük önemi var. Mesela yaptıkları kazılar sonucunda bu sunağı gün yüzüne çıkaran Alman arkeologlar Judeich ve Scihliemann buranın İlyada Destanı’nda geçen Gargaros Tepesi olduklarını ileri sürmüşlerdir. Desttan’a göre Hera, uyku tanrısı Hypnos ile birlikte Lekton’dan (Babakale) buraya gelerek Zeus’u uyutmuş; böylece Poseidon’un Truvalılara karşı Akhalıların tarafında savaşa müdahale etmesine zemin hazırlamıştır. Ayrıca Zeus’un da Hera’ya burada aşık olduğu söylenir. 
 
Bu destanlara konu olmuş, Helenistik Dönemler’den kalma, manzarası ve konumuyla nefes kesen tarihi güzelliğin kaybolup gitmesine izin vermeyelim.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
100 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.