Çocuklara dokunmayın!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.



Çocuklarımız bizim canımız, geleceğimiz. Çocuklarımızı istismar ihtimaline karşı nasıl bilgilendirmeliyiz? Ebeveynler ve bilinçli büyükler olarak neler yapmalıyız?
1- Sizinle konuşabileceği güven ortamı yaratın. Sizinle her konuda konuşabileceğini bilmesi taciz vb. bir olayda sessiz kalmamasına yardımcı olur.
2- Erojen (mahrem) bölgeleri öğretin. Bir kağıda insan çizerek veya oyuncağını örnek göstererek insanların mahrem bölgelerini anlatın.
3- Mahrem bölgelerine o istemediği sürece kimsenin dokunamayacağını söyleyin. Akrabalarının, yakın arkadaşlarının hatta anne ve babalarının bile o istemediği sürece buralara dokunma izni olmadığını ve bu bölgelerin sadece ona özel olduğunu anlatın.
4- Çocuklarınızı amca, dayı, teyze veya yaşlı dede/anneannenin kucaklarına oturtmayın. Çocuğunuz bir yabancının onu öpmesine izin vermiyorsa ona kızmayın. Yabancılarla arasındaki bağın kuvvetlenmesine yol açmamaya dikkat edin.
5- Oyun oynarken dahi hiçbir arkadaşının veya abinin/ablanın onun izni olmadan bu bölgelere dokunmayacağını anlatın.
6- Eğer onun isteği dışında böyle bir durumla karşılaşırsa yüksek sesle “Dokunma!” diye bağırmasını ve oradan uzaklaşmasını, okuldaysa müdüre gitmesini, sizin yanınızdaysa size anlatmasını, eğer başka bir ortamdaysa ortamdaki bir büyüğe durumu söylemesini söyleyin.
7- Bu durumun konuşulabilecek bir durum olduğunu ve sizinle paylaşması gerektiğini anlatın. / Psikolog Gizem Biçen yazısı
#çocuklaradokunmayın #çocukistismarı #çocukistismarınahayır