İTÜ Öğrencilerinin Mahremiyetine Dokunulmasın

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.


Pandemi nedeniyle hemen tüm eğitim kurumlarında sınavların ya ödev ya da internet üzerinde çevrimiçi olduğu malum! İTÜ Rektörlüğü, İTÜ Öğrencilerinin gireceği sınavlarda witwiser adında bir programın kullanımını zorunlu yapmak istiyor. 

Önce sınav süresince kamera ve mikrofon açılması isteniyor, bu yönde öğrencilere bir duyuru gidiyor, hatta bazı sınavlar bu şekilde yapılıyor. Sonra İTÜ Rektörlüğü 28 Haziran 2020 akşamı yollanan bir duyuruya bunun yasal olmadığını bildiriyor. Ama örneğin sınav süresince öğrencinin evinde elektrik kesilirse ya da internet kesilirse belirli bir sürede bağlanamazsa öğrenci sınavdan kalıyor, mazeret sınavına girmesi isteniyor.

Üstelik bu sadece İTÜ tarafından ve İTÜ öğrencilerine uygulanıyor. Bir söylentiye göre witwiser adlı program hükümete yakın bir kişi tarafından üniversiteye sunuluyor. Yani öyle whatsapp, zoom, skype gibi küresel olarak standart olmuş, çok sık kullanılan, güvenliğin en üst düzeyde olduğu kabul görmüş bir sistem değil. Anlaşılan o ki, birisi İTÜ üzerinden prim yapacak, birileri de buna göz yumuyor.  

İTÜ mezunu olarak öğrenci kardeşlerime bu muamelenin yapılmasını kabul edemiyorum.  

Pandemi öğrencilerin tercihi değildi. Zaten bu süreçte çok mağdur oldular. Çoğu 20 yaş altında olduğu için evlerinden çıkamadı. Üstelik bu onların tercihi değil!

Küresel bir felaketle mücadele ederken, her kurumun yönetimi mensuplarına karşı anlayış göstermeli, el ele verip en az zarar ile bu süreci atlatmalı. Yarın geleceğimiz bu gençlerin elinde, onlar bizi daha ileriye götürecek.

Ama Dünyanın 3ncü, ülkemizin ilk Teknik Üniversitesinin Rektörlüğü bırakın anlayış göstermeyi, öğrencilere karşı yasal olarak da sakıncalı bir uygulamayı ısrarla dayatıyor.

Ben karşı çıkıyorum! Siz de bana katılın!

Siz de karşı çıkın!

Bunun için İTÜ mezunu ya da İTÜ öğrencisi olmanız gerekmez. Bu ülkenin en güzide öğretim kurumlarından birisinde okuyan binlerce çocuğun hakkı için karşı çıkın!

Bana destek verin! 

İTÜ, Öğrencinin mahremiyetine dokunma!