Kampanya Kapatıldı

İSTİSMAR DEĞİL CİNAYET! Türkiye Susma.

Bu kampanya 48 destekçiye ulaştı


Türkiyede yılda yüzlerce kadın ve ÇOCUK tecavüze uğruyor. Her 4 saatte bir kadın tecavüz ediliyor. Turkiye'deki kadınların %38'i yaşamlarının herhangi bir dönemlerinde fiziksel ya da cinsel şiddetten birine maruz kalıyor. Gecen yıl erkek şiddeti nedeniyle en az 294 kadın yaşamını yitirirken, mağdurların %89'u yaşadığı şiddet sonrası herhangi bir kuruma başvurmuyor. Her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor. Türkiye’de kadınların yüzde 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor. Geçen yıl erkek şiddeti nedeniyle en az 294 kadın yaşamını yitirirken, mağdurların yüzde 89’u yaşadığı şiddet sonrası herhangi bir kuruma başvurmuyor...
İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor veya erkek şiddetine maruz kalıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na göre 2014 yılında en az 294 kadın erkek şiddetiyle hayatını kaybederken, öldürülen her 5 kadından 4’ü silah ve kesici aletle canından oldu. Üniversite mezunu kadın çalışanların dahi yüzde 75’i en az bir kez şiddet mağduru olmuş.
Mersin Tarsus’ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından tüm Türkiye’de kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze karşı adeta seferberlik başladı. Kadınlar sokağa çıkarak tepkilerini dile getirirken, sosyal medya başta olmak üzere pek çok mecrada da kampanyalar başlatıldı. Ancak yapılan araştırmalar ve istatistikler kadına yönelik şiddette Türkiye’nin karnesinin oldukça kötü olduğunu ortaya koyuyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve üniversitelerin araştırmalarında ortaya çıkan rakamlar, kadınların büyük çoğunluğunun küçük yaşlardan itibaren şiddet ya da cinsel saldırılara maruz kaldığını gözler önüne seriyor. Lütfen buna sessiz kalmayalım.Bugün Zeynel imzanı bekliyor!

Zeynel Aydemir bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «İSTİSMAR DEĞİL CİNAYET! Türkiye Susma.». Zeynel ve imza atan diğer 47 kişiye katıl.