‘Yeşil Okullar’ Projesi İstanbul’daki tüm okullarda yaygınlaştırılsın ve uygulansın!

Mücadele alanı:İklim Krizi

‘Yeşil Okullar’ Projesi İstanbul’daki tüm okullarda yaygınlaştırılsın ve uygulansın!

113 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
Başlama tarihi:
Muhatap:
İstanbul Kalkınma Ajansı ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Elif Sarah Hearn

Bilim insanları, iklim krizi ile mücadele konusunda hiç zamanımız kalmadığını, 2050'ye kadar karbon nötr bir yaşam biçimine geçmemiz gerektiğini belirtiyor. İklim krizi  ve kriz sebebiyle şiddeti artan afetler yalnızca ekolojik yaşamı değil; ekonomiyi, sosyal yaşamı, kültürü ve siyaseti de kötü bir biçimde etkiliyor. Değişim en temel parçasını ise gençler oluşturuyor. Bu sebepten küçüklükten itibaren başlayarak iklim krizini ve çevrenin önemini anlatacak eğitim sistemlerinin birçok farklı ülke gibi Türkiye’de de okullarda yürürlüğe girmesi bu konuda atılabilecek en önemli adımlardan biri. 

İstanbul İl Özel İdaresi ve İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 yılında geri dönüşüm, enerji dostu çözümler geliştirmek ve kamusal bilinci artırmak amacıyla ‘Yeşil Okullar’ projesini başlattı. Okullarda karbon salımını azaltarak, karbon ayak izi ölçümü dönemini başlatan projenin ilk uygulaması, çeşitli okullarda başlatıldığı belirtildi.

'Yeşil Okullar' projesiyle okulların atmosfere yaydığı karbondioksit oranını ölçümleyip, karbon ayak izini tespit ederek bunu düşürmeyi amaçladıklarını, bu projeyle kamuda 'ilk defa' karbon ayak izi ölçümüyle ilgili bir çalışma başlatılma yolunda olduğu belirtildi. Ayrıca okullarda tasarruflu ampuller ve sensörlerle elektrik tüketiminin azaltılması, kalorifer radyatörlerine takılacak ısı sabitleyen termostatik vanalarla doğalgaz tüketiminin azaltılması, muslukların su israfını önleyecek hale getirilmesi amaçlanmıştı.

Projenin sürdürülebilirlik planları işlediği takdirde İstanbul'da her yıl 10 okulun modifiye edilmesi amaçlandığı ve proje sayesinde 6 bin öğrenciye enerjinin verimli kullanımı konusunda bilinçlendirileceği bilgisi verildi.  Projenin sonuçlarını ise Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşarak İstanbul'da yaygınlaştırılması yoluna gidileceği belirtilse de maalesef yaygınlaştırma yoluna gidilmedi. 

Bu projenin İstanbul’daki okullar için sunduğu olanaklar ve karbon nötr bir yaşama geçiş için sağladığı yol güzel görünse de maalesef sadece söz aşamasında kaldı , proje büyütülemedi.

‘Yeşil Okul’ projesiyle gençlerin ve çocukların ikinci evleri sayılan okullarında bilinçlendirilme çalışmalarının yapılması gençlerin çevre ve iklim ile ilgili daha duyarlı olması ve geleceğe daha umutla bakmasını sağlamakta öncü bir adım olacaktır.

Bu sebepten bu projenin veya bu projeye benzer bir çalışmanın gerekli birimler tarafından tekrar başlatılmasını, İstanbul'daki tüm okullara yayılmasını ve uygulanmasını talep ediyoruz!

113 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.