İstanbul depremi kapıda! Hasarlı evlerde oturanlar boş ve sağlam evlere yerleştirilsin

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.


Silivri açıklarında gerçekleşen 6.0 büyüklüğündeki deprem İstanbullulara yeniden deprem kabusunu hatırlattı. Herkesin aklına 99 faciası ve büyük yıkım geldi. Deprem uzmanlarının Silivri Depreminin İstanbul'u etkileyen fay hattını harekete geçirebileceği uyarısı ise tedirginliği daha da arttırdı.

Gerçek şu ki iktidarın rant ve yağma siyaseti yüzünden hepimiz büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız.

Rakamlar, 99 Yalova depreminden sonra geçen 20 yılın boşa harcandığını gösteriyor.

Toplanan 64 Milyar TL deprem vergisinin nereye gittiğini kimse bilmiyor. Bu büyük rakamın İstanbul'da konut güvenliği için kullanılmadığı açık.

İstanbul'da belirlenen acil toplanma alanlarının 470'inden 400'ü ise rezidans ve AVM inşaatlarıyla işgal edilmiş durumda.

Kentsel dönüşüm projelerinde yenilenen konut sayısı sadece 25 bin. İstanbul Depreminde hasar görmesi öngörülen bina sayısı ise 600 bin civarında tahmin ediliyor.

İnşaat Mühendisleri Odası'na göre olası bir depremde İstanbul'da yaklaşık 50 bin yapı önemli ölçüde hasar görecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise bu rakamın 40 bin ile 60 bin arasında olduğunu belirtiyor.

Uzmanların tahmini olası bir depremde en az 20-30 bin insanın hayatını kaybedeceği yönünde.

Resmi merciler bir sıkışıklıktan, çözümsüzlükten bahsediyor. Bir imkansızlıktan. Oysa bunu söylerken bile rant ortakları Ağaoğlu, İntaş ve YDA’ya halk için kullanılması gereken kamu kaynaklarından 1 milyar 670 milyon lira aktarmaktan çekinmiyor, bir utanma duymuyorlar.

Biz SHD İstanbul Temsilciliği olarak diyoruz ki, bu insanlar kurtarılabilir. Hem de kolaylıkla ve hızla.

Endeksa’nın 440 bin verinin incelendiği ‘İstanbul’da Güncel Satılık Konut Stoğu başlıklı araştırmasına göre; çoğu devlet kredi ve teşvikleri ile inşaat şirketleri tarafından yapılmış 220 bin boş konut satılmayı bekliyor.

Bu boş durumdaki 220 bin konut, on binlerce insanın hayatını kurtarabilir.

Her saat, her dakika, her saniye İstanbul'da ölüm kapımızı çalabilir. İstanbullu artık can korkusu ile yaşıyor. Bu tehdide karşın en acil ve hızlı çözümü bulmak tüm toplumun sorumluluğudur.

Deprem geliyor, binlerce ev boş dururken hasarlı evlerde oturan vatandaşlarımız ölmesine göz mü yumacağız?

Ölüm göz göre göre gelmesin. SHD İstanbul temsilciliği olarak “Hasarlı evlerde oturanlar tahliye edilsin sağlam, boş binalara yerleştirilsin” imza kampanyası başlatıyor, bütün İstanbulluları da desteğe davet ediyoruz.
Biz diyoruz ki; binlerce insanı kurtarmak mümkün, haydi yapalım!