İstanbul Atatürk Havalimanı yıkılmasın; Deprem Toplanma ve İdame Merkezi Olsun!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 35.000.


İstanbul'da olası bir depremde halkın toplanacağı, temel barınma ve beslenme ihtiyaçlarının sağlanacağı, yaralıların havadan tahliyesi, yurtdışından uçaklarla gelecek yardımların toplanması, depolanması ve dağıtılması için havalimanı altyapısına ait tesislere ihtiyaç vardır.

Mevcut gündelik uçuşlarda kullanılacak olan hava limanları afetlerde ortaya çıkacak hava destek ve tarife dışı acil yardım uçuşları için yetersizdir.

Bu nedenle Japonya’da ABD Hava Kuvvetlerinin boşalttığı Tachikawa Havalimanı Tokyo Tachikawa Bölgesel Afet Önleme Merkezi (Tokyo Tachikawa Regional Disaster Prevention Center) olarak şu an hizmet vermektedir.

Atatürk Havalimanı mevcut tesisleri, açık alanları, ulaşım imkânı sebebiyle İstanbul Avrupa Yakası'nda ve Marmara Bölgesi'nde alternatifsiz en iyi toplanma, idame ve hava destek yeridir.

Bu tesislerin yıkılması, afet anında kullanılabilecek eldeki en iyi kaynağın yok edilmesi anlamına gelir.

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak gibi uzmanlar da bu fikri destekliyor.

Bu tesislerin yıkılmaması ve Atatürk Bölgesel Afet Önleme Merkezi gibi kullanıma hazırlanması kısa vadede en iyi seçenektir.