Kampanya Kapatıldı

Avrupa’nın havası en kirli 10 şehrinden 8’i Türkiye’de Birisi de ISPARTA

Bu kampanya 28 destekçiye ulaştı


Dünya sağlık örgütü WHO’nun hazırladığı rapora göre, Avrupa’da havası en kirli olan şehir Makedonya’daki Tetevo, ikinci sırada Bartın ve üçüncü sırada Hakkâri yer alıyor. Bu şehirleri Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izliyor. Isparta avrupanın havası en kirli 9. şehri durumunda.

hava kirliliğinin başlıca sebepleri

1. Isınmadan kaynaklanan hava kirliliği
Isınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması hava kirliliğine yol açar.
2. Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği
Nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır. Buna önlem alınması için egzoz filitresinin sık sık kontrol edilmesi gerekir.
3. Sanayiden kaynaklanan hava kirliliğ

olarak sıralanıyor. Herkesin malumu ısparta'da gelişmiş bir sanayi yok buna rağmen bu kadar yoğun hava kirliliğinin olmasının sebebi yakıtların yeterli denetlenmemesi ve/veya bunlara caydırıcı cezaların verilememesidir.

WHO'ya bağlı çalışan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (IARC), kansere yol açan maddeler bakımından hava kirliliğini, tütün dumanı, UV radyasyonu ve plütonyum ile aynı kategoride sınıflandırıyor.

IARC, hava kirliliğinin kalp ve akciğer hastalıklarına yol açtığının bilindiğini, fakat kansere neden olduğuna dair de artık elde deliller bulunduğunu ifade ediyor.IARC'a göre, dünya çapında her yıl akciğer kanseri sonucu 223.000 ölüm, hava kirliliğinden kaynaklanıyor.

Isparta Kanser vakalarında Türkiyede önde gelen illerden çoğu kişi bunu yediklerimize bağlıyor fakat kimse ıspartadaki havanın ne durumda olduğundan haberdar değil.

Yetkililerden bu konuya acil çözüm bulunmasını talep ediyoruz. İnsanca yaşamak insani şartlarda hava solumak istiyoruz ...Bugün Mehmet imzanı bekliyor!

Mehmet Cihad bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «ISPARTA VALİLİĞİ: Avrupa’nın havası en kirli 10 şehrinden 8’i Türkiye’de Birisi de ISPARTA». Mehmet ve imza atan diğer 27 kişiye katıl.