Iranian students in Iran

Iranian students in Iran

Started
17 October 2022
Signatures: 161Next Goal: 200
Support now

Why this petition matters

Started by S

شنیدن اخبار ناگوار حمله به دانش‌آموزان و دستگیری و بازداشت آن­ها در فضای مدرسه فاجعه‌ای است که هیچ قلب و ذهن آزاده­‌ای تاب تحمل آن را ندارد. کودکان و نوجوانان در این سنین مگر چیزی بیش از امنیت، همدلی و برابری می‌خواهند؟ مگر خواهان چیزی جز محیطی امن برای بالندگی هستند؟ مگر بدون وجود امنیت و برابری امر آموزش ممکن است؟

 


کودکان و نوجوانان به هیچ وجه تاب تحمل تنش‌های سیاسی را ندارند و اساساً سیاست، میدان بازی آن­ها نیست و هرگونه بهره­‌کشی از کودکان و نوجوانان، له یا علیه هر تفکری، مصداق سوءاستفاده از آن­‌هاست. با این­حال حتی اگر آن­‌ها تحت تأثیر شرایط عمومی جامعه، دست به بیان نظرات خویش یا اعتراض بزنند، وظیفه‌ی نهاد آموزش و پرورش، تأمین امنیت و مراقبت از کودکان و نوجوانان و فراهم آوردن فضایی امن برای هویت‌یابی آنان است. حال آن‌که متأسفانه در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که وزیر کنونی آموزش و پرورش _آقای یوسف نوری _در مقابل تهاجم نیروهای امنیتی به دانش­‌آموزان به­‌جای ایستادن در کنار کودکان، ضمن همراهی با نیروهای سرکوب، بازداشت دانش­‌آموزان را اقدامی مجاز برای «اصلاح» و «تربیت» آن­‌ها نام نهاده‌اند.

 


اخبار ناگوار فعلی درباره‌ی برخورد وحشت‌آور نیروهای نظامی با دانش‌آموزان، ورود به ساحت مدرسه، از بین بردن امنیت محیط آموزشی و برخورد قهری و تنبیهی با این کودکان در مدارس کشور از جمله حادثه‌ی تأثربرانگیز مدرسه‌ی شاهد در اردبیل که منجر به آسیب و دستگیری دانش‌آموزان شد، نگرانی ما را درباره‌ی‌ امنیت و سلامت دانش‌آموزان افزایش داده است.

 


متأسفانه شاهد این هستیم که فضای سرکوبگرانه‌ای که سال‌ها است بر تمامی ابعاد زیست‌مان حکم‌فرما است، این بار گریبان دانش‌آموزان و کودکان‌مان را گرفته است و از نظر ما اطلاق نام «روانشناسی» به این نوع برخورد قهرآمیز و ظالمانه، نوعی فریب‌کاری و در راستای سرکوب مداوم قلمداد می‌شود. لذا از همه‌ی هموطنان خواستاریم تا با پیوستن به این حرکت، همراه و هم‌صدای ما باشند.

 


درخواست‌های ما چنین است:

۱.آزادی فوری کلیه‌ی دانش‌آموزان بازداشتی در سراسر کشور.

۲.عدم مداخله‌ی کامل نیروهای نظامی و نهادهای امنیتی در مدارس و لغو فضای سرکوب و ارعاب.

۳.فرصت دادن به دانش‌آموزان برای بیان انتقاد و اعتراض خویش.

۴.به رسمیت شناختن درخواست‌های دانش‌آموزان و پذیرش اعتراض به عنوان مرحله‌ی مهمی از رشد شخصیتی و اجتماعی آنان.

۵.تعهد در جهت حفظ امنیت کلیه‌ی دانش‌آموزان.

 


دانش‌آموزان و فرزندان ما، آینده‌ساز این کشور هستند. آن‌ها سال‌هاست تحت انواع فشارهای اجتماعی و نابرابری‌ها بوده‌اند. اکنون که امنیت مدرسه، به‌عنوان فضای امن رشد آنان متزلزل شده است، هر اقدامی که باعث به‌خطر افتادن امنیت جسمی و روانی آنان شود را شدیداً محکوم می‌کنیم.

 


از طرف: جمعی از روان‌درمانگران کودک و نوجوان و فعالان حوزه‌ی کودک در سراسر کشور

Support now
Signatures: 161Next Goal: 200
Support now