Kampanya Kapatıldı

Doğu Guta Öldürülüyor..!

Bu kampanya 116 destekçiye ulaştı


Doğu Guta Hakkında

Suriye'nin başkenti Şam'ın merkezinin 10 kilometre doğusunda yer alan bölge. Yarısı çocuk, 400 bin civarı sivil var. Askeri muhalifler bölgeyi rejime karşı savunuyor. Rejim ve zaman zaman Rus uçaklarının saldırısıyla siviller ölüyor. Son üç ayda 700'den, son 3 günde 200'den fazla sivil can verdi. Son 3 ayda 185 çocuk, 109 kadın katledildi.
Halk, 5 yılı aşkın süredir abluka altında. Yaklaşık 1 senedir bölgeye yeterli gıda ve tıbbi malzeme sokulamıyor. Bebekler, çocuklar ve hastalar, yeterli beslenemedikleri ve tedavi edilemedikleri için can veriyor.
Esed rejimi, kimyasal silah, varil, vakum, misket, sığınak delici bombalar ve havan toplarıyla öldürüyor. Rejim, Doğu Guta'ya savaşın başından bu yana 46 defa kimyasal silah saldırısı düzenledi. 21 Ağustos 2013'teki katliamda bin 400'den fazla sivil öldürülmüştü. Rejim, bu yıl bölgede 3 defa klor gazı kullandı. Rejim, "terörizmle mücadele" bahanesinin arkasına sığınıyor. Doğu Guta'daki "teröristlerin" sivilleri canlı kalkan yaptığını, başkenti füzelerle hedef aldığını iddia ediyor.
Esad'ın sarayı bölgeye, bomba seslerini duyacak, dumanları görecek kadar yakın. Başkentin içindeki tüm direnişi bitirmek istiyor. Bu yüzden Katil Esad için Doğu Guta önemli bir nokta. BM Güvenlik Konseyi'ndeki büyük devletler, harekete geçmiyor. Alt düzey BM yetkililerin açıklamaları dışında rejimi zorlayacak bir adım atılmıyor. Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'de Doğu Guta'yı gerginliği azaltma bölgesi ilan etti. Ancak Rusya, garantörü olduğu rejimin ateşkesi defalarca ihlal etmesini engellemedi.


DOĞU GUTA İKİNCİ HALEP OLMASIN

Suriye'deki Beşar Esad rejiminin başkent Şam'da abluka altında tuttuğu Doğu Guta'da 21. yüzyılın en büyük insani krizlerinden biri yaşanıyor. Şam'ın doğusundaki bazı ilçe ve beldeleri içeren 104 kilometrekarelik bölge, iç savaşın en büyük felaketine sahne oluyor.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği yaptığı açıklama ile “Doğu Guta İkinci Halep Olmasın” uyarısında bulunarak herkesi Doğu Guta’ya sahip çıkmaya çağırıyor. 900 gramlık 1 paket ekmeğin 4 dolar, 1 paket pilavın 7,5 dolar, çocuklara süt, mama gibi malzemelerin 15 dolar olduğu bölgede insanlar hayat mücadelesi veriyor.
Rejimin kara ve hava saldırılarının yanı sıra aç bırakma yolu ile de vurduğu Doğu Guta'da en büyük mağduriyeti bebekler ve çocuklar yaşıyor. Görüntülenen birçok vakada, bebek ve çocukların "açlıktan kemiklerinin sayılır duruma geldiği" ancak çocukların sessizce ölümü beklemekten başka çareleri olmadığı görülüyor.

 

Genç Yedi Başak Yardım Seferberliği Başlattı

Katil rejim uçakları, son 3 günde 22 sağlık merkezini ve dün gece Duma ilçesindeki Nur Camisi'ni varil bombasıyla vurdu. Bölgedeki tüm camilerde acil kan aranıyor. Bugün de saldırıların sürdüğünü, ölü sayısının henüz belli olmadığını belirtti.
Durum bu kadar vahim iken Genç Yedi Başak İnsani Yardım Derneği yaşanılanlara karşı bölgede her zamankinden fazla sahip çıkmamız gerektiğini vurguluyor. Bombalamanın 10 dk da bir devam ettiği bölgede insanlar barınaklarda yaşamaya başladı. Genç Yedi Başak yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre barınaklarda yaşayan insanların acil gıda ihtiyacının olduğu. Yardım seferberliğine ek bütün sivil toplum kuruluşlarının siyasi baskı yapması saldırıların durdurulması için önemli bir adım.Bugün Genç Yedi Başak imzanı bekliyor!

Genç Yedi Başak bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «info@kizilay.org.tr: Doğu Guta Öldürülüyor». Genç Yedi Başak ve imza atan diğer 115 kişiye katıl.