Kampanya Kapatıldı

İnfazda Eşitlik ve Herkes İçin Adalet İmza Kampanyası

Bu kampanya 18.807 destekçiye ulaştı


MED-TUHAD FED öncülüğünde başlayan

İNFAZDA EŞİTLİK İSTİYORUZ  /  HERKES İÇİN EŞİT ADALET 

imza kampanyası 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (Pandemi) ilan edilmesine yol açan ve bugün itibariyle Türkiye’de de 131 can kaybına sebep olan Coronavirüsün yol açtığı Covid-19 sebebiyle birçok önlemin alındığı bugünlerde, hapishanelerdeki tutuklu ve hükümlülerin de sağlığa erişim ve yaşam haklarının korunması son derece elzemdir. 

Ancak hızla yaygınlaşan salgına karşı mahpushanelerin içinde bulunduğu durum ve ciddi hijyen ve beslenme sorunları, mahpusların ciddi şekilde ölüm riskiyle karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Bu sebeple tüm hükümlü ve tutuklu yakınları ciddi endişe içindedir. Anayasa’nın “sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması” başlıklı 56. maddesinin ilgili fıkraları “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” şeklindedir. Yine Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Üye Devletlere Avrupa Cezaevleri Kuralları Hakkında Rec (2006) 2 Sayılı Kararınca, “özgürlüğünden yoksun bırakılan herkese insan haklarının gerektiği gibi saygılı davranılması” ile “hükümlülere uygulanan rejimin hapsedilmenin doğasında var olan sıkıntıyı daha da ağırlaştırmaması” düzenlemesi vardır. Devlet, suç ayrımı yapmaksızın özgürlüğünden yoksun bıraktığı bireye, gerekli tıbbi tedavi ile ilaçları sağlamak yükümlülüğü altında olduğu gibi, hastalanmasına sebebiyet verecek her türlü koşuldan da sorumludur. 

Anayasa’nın 10. maddesi eşitlik ilkesini düzenlerken, “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz” demektedir. 

Adalet Bakanlığı’nın İnsan Hakları Eylem Planı ve Yargı Reformu Stratejisi doğrultusunda zaten gündeminde olan ceza infaz yasasındaki değişiklikler, basına yansıdığı kadarıyla adil olmaktan oldukça uzaktır ve Anayasada düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır. Tüm insan hakları kuruluşlarının içinde yer aldığı bir sosyal anlaşmayla, bir an önce pandeminin yayılmasını da önleyecek şekilde adil ve eşitlikçi bir infaz düzenlemesini gerçekleştirmek, son derece acil ve ivedi bir durumdur. Böylesi kritik bir süreçte dahi iktidar ve ortaklarının “istisna suçlar” yaratarak eşitlik ilkesini ve ayrımcılık yasağını ihlal etmeye çalıştığının farkındayız. Oysa ki düzenlemenin amacı belirli tür suçları affetmek değil, mahpusların sağlık ve yaşam haklarını güvence altına almak olmalıdır ve bu sebeple de “suç tipine bağlı” ayrımcılık yapılamaz. 

Düzenleme, alıkonulma nedenleri ne olursa olsun, devletin,  tüm hükümlü ve tutukluların sağlık ve yaşam hakkını korumak pozitif sorumluluğu altında bulunduğunu dikkate alarak kaleme alınmalıdır. Bu sebeplerle salgın nedeniyle yapılacak infaz düzenlemesinin, ulusal ve uluslar arası hukuk çerçevesinde eşitlik ilkesi gözetilerek, bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Mezopotamya Edebiyatçılar Derneği

Göç Platformu

Rosa Kadın  derneği

Mezopotamya Ekoloji Hareketi

KESK

Komeleya Wejekaren Kurd 

DİK ( Demokratik İslam Kongresi )

DAD ( Demokratik Alevi Dernekleri )

DTK

DBP

TJA

MEBYA DER

MED TUHAD FED

HDP

ÖHD (ÖZGÜRLÜK İÇİN HUKUKÇULAR DERNEĞİ)

HDK

PENa KURD

78’liler Girişimi

Barış Anneleri Meclisi

Star Kadın Derneği

ANYAKAY DER

TTB AMED ŞUBE

KKP - Kürdistan Komünist partisi

KDP-T- Kürdistan Demokratik partisi Türkiye

PDK-Bakur  Platforma Demokratên Kurdistan

DDKD= Devrimci Demokrat Kültür Derneği

AZADÎ Partisi

PÎA= Partiya Însan û Azadî

Yaşam Evi Derneği  ŞANLIURFA

Amed Şehir Tiyatrosu

Ortadoğu Sinema Akademi Derneği

MKM ( Mezopotamya Kültür Sanat Merkezi)

DKSD (Dicle Kültür Sanat Derneği)

Önce Çocuklar Derneği

Kadın Kültür Sanat Edebiyat Derneği ( KASED)

Aryen Kültür Sanat Derneği

Meyman Kültür Sanat Derneği

Tiyatro Mencel

Teatra Nupelda

TMMOB AMED İKK

ÖHD

MEZOPOTAMYA KADIN GAZETECİLER PLATFORMU

Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu

Ağrı Dernekleri Federasyonu

Ardahan Hocvan Derneği

Elih-Batman Dernekleri Federasyonu

Bitlis Dernekleri Federasyonu

İstanbul Amed Dernekleri Federasyonu AMEDFED

Dersim Dernekleri Federasyonu ve Tüm Bileşenleri (DEDEF)

Muş Dernekleri Federasyonu

Mardin Dernekleri Federasyonu

Şirvan Dernekleri Federasyonu

Karakoçan Dernekleri Federasyonu

Erzurum Dernekleri Platformu

Adıyaman Dernekleri Platformu

Iğdır İl Dernekleri Platformu

Van Dernekleri Platformu

KAYYDER

Cizreliler Derneği

Bingöl Eğitim Kültür Derneği

Koçgiri Kültür Derneği

Din Alimleri Dernekleri

Eruh Dernegi

Varto Dernekleri Federasyonu

Bekiran Gençlik Derneği

 

DI PEŞENGHİYA MED TUHAD FED de

EM DI ÎNFAZÊ DE WEKHEVIYÊ DIXWAZIN

JI BO HERKESÎ EDALETA WEKHEV

 

Wekî tê zanîn ji 31'ê Kanûnê 2019'an vir ve vîrusa korona (Covid-19) ji bajarê Wuhan ê Çînê derket û di demek kin de belavî tevahî cîhanê bû. Saziya Tenduristiyê ya Cîhanê vê wekî Bapêşê (Pandemî) îlan kir. Ev bapêş wekî welatên din li Tirkiye jî belavbû û ji ber vê yekî hejmara mirovên jiyana xwe ji dest dan zêde bû. Di serdema ku li Cîhan û Tirkiyeyê ji bo pêşîlêgirtina vê bapêşê ewlehî hate girtin de careke din tevdîrên parastina tenduristiyê û mafê jiyanê ya girtiyan hate rojevê.

Di peymanên Navnetewî û yên Netewî bêyî cûdahiyê mafê xizmetê û xwe gîhandina xizmeta tenduristiyê ya girtiyan bi awayekî wekhev û li gorî rûmeta mirovahiyê hatiye diyar kirin.

Li gorî agahiyê ji çapemenî û ji malbatên girtiyan hatiye wergirtin li girtîgehan tu tevdîr nehatine girtin, pêkanînên ku jiyana mirovan dixe talukeyê pêşketine, amûrên paqijiyê nehatine belav kirin, gardiyan û leşker bêyî maske û lepikan li nava koxûşan lêgerînan pêk tînin. Dîsa girtiyên kalepîr û nexweşên kronîk arasteyî Nexweşxaneyan nehatine kirin. Li koxuşan di ser kapasiteya wê de girtî têne ragirtin, xwarinên paqij nayên çêkirin û girtî nekarin têr xwarinê bixwin. Zatî gelek girtî û hikûmxwar ji ber ketibûn greva birçîbûnê bedena wan gelek zirar dîtibû û berxwedana wan a li hemberî virusê nebaşe. Ji ber van û gelek sedemên din aşkere xwiyaye ku jiyana girtî û hikûmxwaran di bin rîskek mezin de ye û ev yek me tevahiyan eleqedar dike.

Neteweyên Yekbûyî û Komîsertiya Mafên Mirovan diyar kiribûn ku kesên girtî bêparastin in, xwestibûn ku ji ber rîsk mezin dibe bêyî cûdahiya fikr û ramanên siyasî banga serbestberdana tevahî girtiyan kiribûn. Bangek bi vî rengî ji hela gelek Saziyên Tenduristî û Mafên Mirovan ên Navnetewî ve hatibû kirin.

Ji ber jiyana bi hezaran girtî û hikûmxwaran di bin talûkeyek mezin de ye bi awayekî wîjdanî û exlaqî ev yek me tevan eleqedar dike. Li hemberî vê talûkeyê divê tevahî mirovên bi wijdan û xwedî exlaq ji bo girtî di girtîgehan de neyên hiştin teqez xwedî helwest bin.

 

Di demên dawî de pakêta ji bo cezayên înfaza girtiyan bê daxistin ya ne wekhev û li gel pêşniyar û hişyariyên Rêxistinên Saziyên Navnetewî li ber çavan nayên girtin tê rojeva meclîsê. Vîrusa koronayê bêyî cûdahî gefê li jiyana hemû girtiyan dixwe. Lê mixabin pakêta ku tê xwestin bê derxistin cûdahiyê dixwe de dihewîne û tu aliyê qebûlkirina vê paketê di nava civakê de tune ye.

Em saziyên ku navê wan li jêr hatiye nivîsîn berî ku ji girtîgehan tabût derkevin û bêyî cûdahî divê hemû girtî bên tehliyekirin, ji îro û şûnve kampanya îmzeyan didin destpêkirin. Em careke din wekî daxwaz dibêjin ku; mafê jiyanê ya girtî û hikûmxwarên ku di bin temînata dewletê de ye, ji bo parastina mafê wan ê tenduristî û ewlehiya mafê jiyana wan divê ji bo hemû girtiyan bi awayekî adil û wekhev cezayê înfazê bê sererastkirin. Divê bê çavderîkirin ku jiyana hemû girtî û hikûmxwaran di bin talûkeyê de ye û divê bên tehliyekirin.

 

Hevkarên Kampanyayê:

Komeleya Wêjevanên Mezopotamya

Platforma Koçberiyê

Komeleya Jinan a Rosa

Tevgera Ekolojîk a Mezopotamya

KESK

Komeleya Wêjekarên Kurd

Kongreya Îslamî ya Demokratîk (KÎD)

Komeleyên Demokratîk ên Elewiyan (KDE)

Kongreya Civaka Demokratîk (KCD)

Partiya Herêmên Demokratîk (DBP)

Tevgera Jinên Azad (TJA)

Partiya Demokratîk a Gelan (HDP)

MEBYA DER

MED TUHAD FED

ÖHD

PENa KURD

Hewla 78'yan

Meclîsa Dayikên Aşitiyê

Komeleya Jinan a Star

ANYAKAY-DER

Odeya Tabîbên Amedê (TTB)

Partiya Komînîst Kurdistan (KKP)

Partiya Demokratên Kurdistan-Tirkiye

Partiya Demokratên Kurdistan (PDK-Bakur

Komeleya Çand û Şoreşgerên Demokrat (DDKD)

Partiya Azadî

Partiya Însan û Azadî (PÎA)

Komeleya Mala Jiyanê (Riha)

Şanoya Bajar a Amedê

Komeleya Sînema ya Rojhilata Navîn

Navenda Çand a Mezopotamya (NÇM)

Komeleya Çand û Hunerê ya Dîcle (KÇHD)

Komeleya Berî Her Tiştî Zarok

Komeleya Jinan a Çand Huner û Wêjeyê

Komeleya Çand û Huner a Aryen

Komeleya Çand û Huner a Meyman

Şanoya Mencel

Şanoya Nûpelda

Lijneya Koordînasyonê ya TMMOB a Amedê

Platforma Jinên Rojnameger a Mezopotamya

İzmaker
Komekeyên Rojilat û Rojhilatê Başûr (platforma KRRB)
Federasyona Komelên Agiriyan
Komeleyên Erdixan Xocwan
Federasyona Komeleyên Êlih
Federasyona Komeleyên Bedlîs
Federasyona Komeleyên Stenbol Amed
Federasyona Komeleyên Dêrsimê û Tevahî Pêkateyên wê
Federasyona Komeleyên Mûşê
Federasyona Komeleyên Mêrdînê
Federasyona Komeleyên Şîrwanê
Federasyona Komeleyên Depê(Qereqoçan)
Platforma Komeleyên Erzromê
Platforma Komeleyên Semsûrê
Platforma Komeleyên îdîlê yên Bajêr
Platforma Komeleyên Wanê
KAYYDER
Komeleya Cizîriyan
Komeleya Çewlikê ya Perwerde û Çandê
Komeleya Koçgirî ya Çandê
Komeleyên Alimên Olî
Komeleya Dihê (Erûh)
Federasyona Komeleyên Gimgimê

 

TO THE PRESS AND PUBLIC

As it is well known, the new coronavirus (COVID-19), which appeared firstly in Wuhan, China on December 31, 2019, has spread to the whole world in a very short time. It has been declared as a global outbreak (Pandemic) by the World Health Organization and the number of deaths is increasing also in Turkey each passing day due to the epidemic spread.  In a process that the measures are trying to be taken against the epidemic in the world and Turkey, the measures regarding the health, safety and right to life of prisoners have once again come to the agenda.

It is stated in both national and international conventions and law documents that detainees or convicts have the right to access healthcare in an equitable and dignified manner, without any discrimination.

As we learned from the statements made by the prisoners’ families or the press itself, no necessary measures have been taken in prisons while the practices and approaches that put human life at risk have dramatically increased. Some of these practices and approaches are as follows: Soldiers and enforcement officers do not wear gloves and masks in searches, the prisoners are not given cleaning supplies, the cleaning supplies are not sold in the prison canteens, especially the prisoners who are elder and have chronic illnesses are not taken to the hospital, the prison cells have much more prisoners over their capacity, food is not clean and healthy and the prisoners are undernourished. Moreover, the detainees and convicts, who have recently been on a long-term hunger strike and highly affected and damaged in this process, do not have any resistance to this virus now. It is clear that situation of detainees and convicts arising from these and similar reasons are at an alarming risk. The dangerous situation on this basis concerns all of us.

Stating the risks are increasing in the overly vulnerable population in prisons, the United Nations Commissioner for Human Rights has called for measures to be taken and the release of political prisoners and the ones in prisons due to their thoughts. International health organizations and many international human rights organizations have made similar calls.

The life and safety of thousands of detainees and convicts in prisons are in danger. This situation concerns all of us morally and from a humanitarian understanding. It is certain that any people who have morality and conscience will not be unresponsive and unreactive to any detainees and convicts staying in prisons under these dangerous circumstances.

We witness that the law package recently came to the agenda of the Parliament in Turkey and foresees the penalty remission does not stand on equal rights, excludes the suggestions and warnings of international organizations, and includes discrimination. The coronavirus threatens everyone without differentiating. However, there is discrimination in this package and there is no acceptable aspect of it by the society.

As the institutions the undersigned, we initiate a petition starting from today to ensure that the detainees and convicts in the prisons are released without any discrimination and as soon as possible, before any loss of life. Once again, we demand a fair and equal enforcement law should be issued for the protection of right to health and guarantee of the right to life all of the detainees and convicts, who are under the guarantee of the state; and, all detainees and convicts should be released immediately considering that their life is at risk.

We trust the strength and sensitivity of our people and call for our campaign to reach 1 million signatures in a very short span time.

 

Campaigned by:

Mezopotamya Edebiyatçılar Derneği  (Mesopotamia  Literature Association)

Göç Platformu   (Migration Platform)

Rosa Kadın Derneği  (Rosa Women Association)

Mezopotamya Ekoloji Hareketi  (Mesopotamia Ecology Movement)

KESK (Confederation of Public Employees Trade Union)

Komeleya Wejekaren Kurd  (Kurdish Writers Association)

DİK ( Demokratik İslam Kongresi )(Democratic Islam Congress)

DAD ( Demokratik Alevi Der

nekleri ) (Democratic Alevi Associations)

DTK  (Democratic Society Congress)

DBP (Democratic Regions Party)

TJA  (Free Women’s Movement)

MEBYA DER  (Association of the People Lost Their Relatives)

MED TUHAD FED (Federation of the Prisoner’s Relatives)

HDP (People’s Democratic Party)

ÖHD

HDK  (People’s Democratic Congress)

PENa KURD

78’liler Girişimi  (Initiative of 78s)

Barış Anneleri Meclisi  (Mothers of Peace Assembly)

Star Kadın Derneği (Star Women Association)

ANYAKAY DER  (Anatolia Solidarity and Support Association for the People Lost Their Relatives )  

TTB AMED ŞUBE  (Medical Chamber-Amed)

KKP - Kürdistan Komünist Partisi (Kurdistan Communist Party)

KDP-T- Kürdistan Demokratik Partisi Türkiye (Kurdistan Democratic Party – Turkey)

PDK-Bakur  Platforma Demokratên Kurdistan  (Kurdistan Democrats Platform)

DDKD= Devrimci Demokrat Kültür Derneği (Revolutionary Democrat Cultur Association)

AZADÎ Partisi (AZADÎ –Freedom Party)

PÎA= Partiya Însan û Azadî (Human and Freedom Party)

Yaşam Evi Derneği ŞANLIURFA (Association of Yaşam Evi- Şanlıurfa)

Amed Şehir Tiyatrosu (Amed City Theatre)

Ortadoğu Sinema Akademi Derneği (Middle East Cinema Academy Association)

MKM ( Mezopotamya Kültür Sanat Merkezi) (Mesopotamia Culture and Art Center)

DKSD (Dicle Kültür Sanat Derneği) (Dicle Culture and Art Association)

Önce Çocuklar Derneği (Önce Çocuklar - Child Association)

Kadın Kültür Sanat Edebiyat Derneği ( KASED) (Women Culture Art Literature Association)

Aryen Kültür Sanat Derneği (Aryen Culture and and Art Association)

Meyman Kültür Sanat Derneği (Meyman Culture and and Art Association)

Tiyatro Mencel (Mencel Theatre)

Teatra Nupelda (Nupelda Theatre)

TMMOB AMED İKK (Union of Turkish Architects and Engineers Chamber -Amed Provincial Coord. Board)

mesopotamia women journalists platformBugün Nesrin imzanı bekliyor!

Nesrin Yazar bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «İNFAZDA EŞİTLİK İSTİYORUZ HERKES İÇİN EŞİT ADALET #EşitİnfazYaşatır @TBMMresmi». Nesrin ve imza atan diğer 18.806 kişiye katıl.