Bediüzzaman'a İstiklal Madalyası verilsin

Bediüzzaman'a İstiklal Madalyası verilsin

Başlama tarihi:
1 Mayıs 2020
İmzalar: 994Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Kerim Coşkun

Bediüzzaman Said Nursi, Birinci Dünya Savaşında talebeleri ile birlikte yıllarca harp etmiş esir düşmüş sonrasında Osmanlı Devleti tarafından Harp Madalyası ile taltif edilmiştir. Anadolu'nun düşman tehdidi altında olduğu zor günlerde, korkusuzca, İngilizler aleyhine gazetelerde yazılar yazmış, Kuvâ-yı Milliyeyi desteklemiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında Dar'ül Hikmet'ül İslamiye'de aza olan Bediüzzaman, İngiliz işgali sonrası hayatını tehlikeye atarak Hutuvat-ı Sitte adlı eserini neşretmiş gizlice halka dağıtmıştır. Verdiği mücadeleler Ankara Hükümeti tarafından takdir edilen Bediüzzaman, Ankara'ya davet edilmiş TBMM tarafından Hoş-amedi merasimi ile karşılanmıştır.

Kurtuluş savaşı sonrası yararlılık gösteren sivil, memur ve asker pek çok insana bu madalya verilmiş. Bediüzzaman'ın verdiği onca mücadeleye ve gösterilen takdire rağmen İstiklal Madalyası verilmemiştir. Vatanı ve milleti için hem maddi hem manevi onca fedakarlık ve kahramanlık gösteren Bediüzzaman'a yıllarca boş bahenelerle sürgün ve hapis hayatı yaşatılmıştır. Bu madalyanın Bediüzzaman'a verilmesi bir nevi iade-i itibar olacaktır. Günümüzde hala İstiklal Madalyası verilmeye devam etmektedir. İstiklal madalyasını almayı sonuna kadar hak eden Bediüzzaman'a verilmesi için gerekli gayret ve çabayı devlet büyüklerimizden ve yetkililerden bekliyoruz.

Not: imzaladıktan sonra artış olup olmadığına dikkat edelim. Eğer artış olmuyorsa mail adresine gelen doğrulama linkine tıklayın

Hemen destekle
İmzalar: 994Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle