ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ İSMİ DEĞİŞTİRİLSİN

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.


Sayın İlgililer;

Bilindiği üzere ülkemizde çarşı ve mahalle bekçilerinin alımına başlanmış olup birçok bekçi mezun olup göreve başlamış fakat vatandaşla arasında bir statü ve kimlik problemi yaşamaktadır.

Bekçi kelimesinin kökenine baktığımızda "nöbetçi, gözcü" anlamına gelmektedir.[ Mukaddimetü'l-Edeb adlı eserde .. (1300 yılından önce) Artık bekçilerimiz gözcülük ve nöbetten ziyade aktif görevlerde rol almaktadırlar.

Önceden yardımcı hizmet olarak emniyet kuvvetlerine yardımcı olan bekçi, günümüzde emniyet hizmetlerine dahil edilmesiyle birlikte birçok konuda yetki,görev,özlük hakları  ve sorumluluk bakımından polis memuruyla eşit seviyeye gelmiştir.

Bu nedenlerle birlikte şüpheli şahıslar, sokakta bekçilere isminden dolayı zorluk çıkarmaktadırlar.Çoğu vatandaş bekçilerin görev alanını bilmemekte, öğrense de inanmakta güçlük çekip şaşırmaktadır.Bunlara rağmen kahraman bekçilerimiz görevlerini en iyi şekilde ifa etmektedirler.

Siz yetkililerden talebimiz bekçi isminin artık sadece bir çarşı ve mahalle gözetmeni olmasının manasından çıkarılmasıdır.

Fikir olarak ''Koruma Memuru''  ''AKB Asayiş Kolluk Birimi''  gibi isimleriyle suç ve suçluyu caydırıcı, halka huzur ve güven veren,çağımıza uygun yeni bir isme kavuşmasıdır.

Gereğini arz ve talep ederiz.