HPV AŞISINI AŞI TAKVİMİNE ALIN, DAHA FAZLA İNSANIN SERVİKS KANSERİNE YAKALANMASINI ÖNLEYİN

HPV AŞISINI AŞI TAKVİMİNE ALIN, DAHA FAZLA İNSANIN SERVİKS KANSERİNE YAKALANMASINI ÖNLEYİN

675 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:

Bu kampanya neden önemli?

HPV (Human Papilloma Virus) hem erkek hem kadında genital bölge ve mukozalarında kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür.

Serviks kanseri, dünyada her iki dakikada bir kadının ölümüne neden olan ve kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanserdir. Bugün servikal kanser gelişimi için HPV’nin mutlaka var olması gerektiği bilinmektedir ve serviks kanserlerinin çoğu (%99,7) HPV ile ilişkilidir.

HPV'nin de COVID-19 gibi hastalık yapan birçok türü olup bazıları daha az bazıları daha yüksek risklidir. 16,18 türleri daha yüksek riskli grupta olup Hastaların %70’inde HPV-16 ve HPV-18 pozitiftir. Tüm dünyada, yılda 400.000’in üzerinde serviks kanseri olgusu görülmekte ve her yıl yaklaşık 250.000 hasta serviks kanserinden ölmektedir.

HPV genelde bilindiğinin aksine sadece cinsel yolla bulaşmaz. Genital siğiller ağız, makat hatta kasık, karın bölgelerine de ulaşabileceğinden HPV’nin siğillere temas edildiği her durumda bulaştığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yüzden kondom HPV için yeterli bir koruma sağlamayacaktır. Bunun dışında yine siğillere temasa sebep olacak ortak alanlardaki havuzların kullanımı, ortak eşya-kıyafet kullanımı, saunalar- kaplıcalar ve bunun gibi akla gelecek pek çok durum bulaşa sebep olur.

Tarama testleri sekonder bir koruma sağlar fakat primer korunma aşı ile sağlanır. Üç tip aşı bulunmakla birlikte (Servariks ve Gardasilin üçlü ve dokuzlu olmak üzere iki formu)ülkemizde Gardasil aşısının üçlü dozu bulunmaktadır.

Umarız çok yıkıcı olan bu hastalığın da bir aşıyla çözüldüğünü ve bu çözümün zengin-fakir, kadın-erkek ayrımı yapmadan herkese sunulması gerektiğini önce siz sonra çevreniz ve sonrasında tüm Türkiye fark eder ve daha fazla kayıp yaşanmaz.

İmzaladığınız ve daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Bu kampanya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf Sosyal Sorumluluk Projesi Grup 3z öğrencileri tarafından başlatılmıştır.

BU ÇALIŞMA ÇUKUROVA TIP FAKÜLTESİ TIP EĞİTİMİ ANABİLİM DALI VE BİYOİSTATİSTİK ANABİLİM DALI TARAFINDAN ORTAKLAŞA YÜRÜTÜLEN SOSYAL SORUMLUK PROJELERİ VE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR DERSİ KAPSAMINDA YAPILMAKTADIR.

 

675 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.