Kampanya Kapatıldı

Hocalı Katliamı TBMM'de soykırım ilan edilsin

Bu kampanya 177 destekçiye ulaştı


'26 Şubat 1992 Hocalı Katliamı' Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesinde süregelen Karabağ Savaşı sırasında Hocalı kasabasında Azeri sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde acımasızca katledilmeleri hadisesidir. 

"Memorial" İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan ,katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelemiştir. Azerbaycan Parlamentosu 1994'te Hocalı'da yaşanan katliamı "soykırım" olduğunu ilan etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin 31 üyesi (12 Türkiye, 8 Azerbaycan, 3 Birleşik Krallık, 2 Arnavutluk, 1 Bulgaristan, 1 Lüksemburg, 1 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti, 1 Makedonya Cumhuriyeti, 1 Norveç, 1 Polonya) tarafından imzalanan, Ermeniler tüm Hocalıları öldürdüler ve tüm şehri harap ettiler ifadesinin de yer alan ve 19. yüzyılın başlarından beri Ermenistan tarafından Azerilere karşı işlenen soykırım olarak tanınmaya adım atılması gerektiğini bütün parlamento üyelere söyleyen 324 nolu bildiri yayımladı.

Durum böyleyken onlarca günahsız kardeşimiz hunharca katledilmişken bu hadisenin halen daha soykırım statüsüne alınmaması adil değildir.Birçok ülke bu Hocalı Katliamını soykırım olarak kabul ediyor.Sizler sayesinde sesimi duyurmayı başarabilirsem insanlık tarihindeki bu çirkin hadisenin soykırım statüsüne alınmasına destek olabiliriz.Şimdiden emeği geçen herkese çok teşekkür ederim

 

Yazının asli hali https://tr.wikipedia.org/wiki/Hocal%C4%B1_Katliam%C4%B1 adresinden alınmıştır.Bugün Mine imzanı bekliyor!

Mine Polat bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Hocalı Katliamı TBMM'de soykırım ilan edilsin». Mine ve imza atan diğer 176 kişiye katıl.