İzmir’de Karbonsuz Ulaşım Ağı: Üniversitelerde bisiklet istasyonları açılsın!

Mücadele alanı:İklim Krizi

İzmir’de Karbonsuz Ulaşım Ağı: Üniversitelerde bisiklet istasyonları açılsın!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarafına Ramazan Akgül bu kampanyayı başlattı

Ben yıllardır ulaşımda ve sosyal hayatımda iklim ve insan dostu bir ulaşım aracı olan bisikleti kullanan biriyim. İzmir’de öğrenciyim ve bir süredir burada yaşıyorum. 

İzmir, Türkiye'de bisiklet kullanımında öncü şehirlerden biri olmakla birlikte, ideal potansiyelinin çok altında kalan bir bisiklet ağına ve kullanıcısına sahip. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde olan BİSİM (İzmir Akıllı Bisiklet Kiralama) istasyonları ve bisikletleri genelde sahil kenarında konumlandığı için bisiklet bir ulaşım aracı olarak değil, hobi amaçlı sahil gezintisinde kullanılacak bir araç olarak görülüyor. Bu bakış açısını kırmak ve bisikletin hem iklim hem insan dostu karbonsuz bir ulaşım aracı olarak kullanımının yaygınlaşması için, İzmir’de özellikle üniversitelere yakın konumlarda ve kampüslerde BİSİM istasyonları açılsın istiyorum! 

İzmir’de yaşayan insanlar ve özellikle İzmir’de okuyan öğrenciler için çok daha fazla bisiklet istasyonuna ihtiyacımız var. Çünkü bisiklet hem daha sağlıklı hem ekonomik hem de iklim dostu. 

Bisiklet kullanımının daha ulaşılabilir ve sürdürülebilir hale gelmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesinden isteklerim şu şekilde;

  • Bisim istasyon sayıları artırılsın.
  • Bisim istasyonlarının konumu sadece sahil kenarıyla sınırla kalmasın artık, şehrin iç kısımlarına da yayılsın.
  • Ege, Dokuz Eylül, Katip Çelebi, Demokrasi, Bakırçay, İYTE, Ekonomi ve Yaşar üniversitelerine yakın yerlerde ve kampüslerde BİSİM istasyonları açılsın .

Çünkü, ulaşımda karbon emisyonlarının en aza indirilmesi, iklim krizi ile mücadelede hayati bir konu. İklim krizinin ciddiyetini kavramak için ülkemizin ulaşım kaynaklı emisyonlarına bakalım: 

  • Türkiye’de ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonları, ülkenin toplam emisyonlarının yüzde 16,1’i kadar. 
  • Bunun yüzde 93’ü karayolu taşımacılığından kaynaklanıyor. 

IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) 6. Değerlendirme raporuna göre, bisiklet kullanımının iklim krizi ile mücadelede doğrudan etkisi olabilir. Rapordan, belki de gezegenimizin kurtuluşunun bisikletli ulaşıma yapacağımız yatırımlardan geçebileceğini anlıyoruz: 

“Düşük karbonlu, yüksek düzeyde erişilebilir kentsel planlama, yalnızca önemli bir azaltma seçeneği olmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklıdır. Alışveriş, iş, eğlence gibi birden fazla destinasyona yürünebilecek ve bisikletle ulaşılabilecek bir kentsel planlamanın azaltım potansiyeli, 2050'ye kadar yaklaşık %25'tir.”*

İzmir bisiklet istasyonları ile donatılsın, bisiklet bir hobi aracı olmaktan çıksın ve hem insan hem iklim dostu bir ulaşım aracı olarak İzmir’de yaygınlaşsın. 

*: IPCC 6. Değerlendirme Raporu, Bölüm 10

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.