Hazır Yemek Restoranları Tek Kullanımlık Atık Kullanımına Dur Desin!

Mücadele alanı:İklim Krizi
Bu kampanya, "İklim Krizi" mücadele alanındaki 70 imza kampanyasından birisi.Bu mücadele alanı hakkında daha fazla bilgi et.

Hazır Yemek Restoranları Tek Kullanımlık Atık Kullanımına Dur Desin!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
TAB Gıda ve tarafına Sema Demirbağ bu kampanyayı başlattı

 Hazır yemek şirketlerinin her geçen yıl giderek büyüyen tek kullanımlık plastik, kağıt ve karton atıkları yüzünden dünyamız gün geçtikçe daha da kirleniyor. Milyonlarca yıldır yaşama ev sahipliği yapan topraklarımızı ve denizlerimizi, yaşam alanımızı, doğal kaynaklarımızı kirleten tek kullanımlık atık çılgınlığı artık son bulsun, hazır yemek restoranları sıfır atık taahhüdü versin! 

Hazır yemek restoranlarına çağrımızdır: Her gün tonlarcasını servis ettiğiniz tek kullanımlık plastik ve kağıt ürünler, iklim krizinin nedenlerinden biri. Her gün çıkardığınız tonlarca atık da, iklim krizi ile mücadelede rol oynayacak ekosistemleri kirletiyor. Raporlar, 2050’ye geldiğimizde, denizlerimizde kütlece balıklardan çok plastik olacağını söylüyor. Plastik, aynı zamanda bir petrokimya türevidir ve bir fosil yakıt türü olan petrolden elde edilir, iklim krizinin birincil nedenlerinden biridir.  

 Üretilirken doğal kaynak kıyımı ve çevre kirliliği artışına sebep olan bu tek kullanımlık plastik ve kağıt ambalajların kullanımına son verin! Tüketim merkezleri olmak yerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Dairesi’nin de desteklediği gibi,  Sıfır Atık olma taahhüdü verin ve sıfır atık yönetim sistemine kaydolun;

  • Mağazalarınızda tek kullanımlık pipetler sunmaktan vazgeçin.
  • Tek kullanımlık kağıt, karton ve plastik ambalajlar yerine doğa dostu ve yenilikçi çözümler üretin, yiyecek ve içecekleri tek kullanımlık malzemelerle servis etmeyin.
  • Gıda atıklarını kompost yapın ve gıda artıklarını belediyeye teslim edin.

Her gün tonlarca atık çıkarmaya, tek kullanımlık ambalaj ve plastikler üzerine kurulu gıda sisteminize son verin, sıfır atık taahhüdü vererek kirlilik,  iklim krizi ve doğa kayıplarıyla mücadelenin bir parçası olun!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.