Hayvanlara Ölüm Getirecek Yasa İstemiyoruz

Hayvanlara Ölüm Getirecek Yasa İstemiyoruz

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.
75.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
recep tayyip erdoğan (cumhurbaşkanı) ve tarafına Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu bu kampanyayı başlattı

400'ye yakın sivil toplum kuruluşu ve yurttaş inisiyatifinden oluşan Hayvan Hakları Yasama ve İzleme Delegasyonu olarak, yıllardır hayvan haklarını gerçekten koruyacak bir yasa için mücadele ediyoruz. Türkiye’de milyonlarca kişinin de yıllardır bu yasayı beklediğini biliyoruz.

Sonunda, yeni yasa tasarısının Meclis’e önümüzdeki günlerde sunulacağı açıklandı. Ancak içeriğini öğrendikçe büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Yapılan açıklamalar ve aldığımız duyumlara göre, yasa tasarısı taleplerimizin uzağından bile geçmiyor. Maalesef hayvanlara ölüm ve felaketler getirecek maddeler ile karşı karşıyayız.

Sen de "Hayvanlarının haklarını korumayan bir yasa tasarısını kabul etmiyorum" demek için lütfen imzala ve paylaş.

Bu yeni yasa neden ölüm getirecek?

  • Ceza alt sınırları çok düşük, yetersiz. Hapis yerine sürekli para cezasına çevrilecek cezalar ya da hükmün açıklanmasının ertelenecek.
  • Hayvanların canice öldürülmesine 6 aydan 4 yıla kadar, eziyet edilmesi halinde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülmesi, 30 Mart 2020’de değişen ceza infaz sistemi ile hiçbir hapis yararı olmayan sözde cezalar anlamına geliyor. 
  • Hayvana tecavüze ise, fail 5 yıl içinde aynı suçu işlemediği sürece ceza yok.
  • “Yasaklı ırk” tanımının kaldırılmasını beklerken, “TEHLİKELİ IRK”  kapsamının daha da genişletilerek her tür köpeğin bu kapsama alınabilmesi ve el konulması tehlikesi ile karşı karşıya kaldık.
  • Üretim çiftliklerinde üretim devam edecek, sadece pet-shoplarda kedi köpek satışı olmayacak ancak sonuç; Hayvanlar eşya gibi katalogdan satılacak. Kabul edilemez!
  • Bu yeni yasada öngörülen cezalar, hayvanlara karşı şiddet uygulayanların erteleme, hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi müesseselerden yararlanabileceğini gösteriyor.Evlerde bakılacak hayvanlarla ilgili sayı kısıtlamasından vazgeçildiği söylense de, taslakta bu durum ne oldu henüz bilmiyoruz.
0 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.
75.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.