Havai Fişek Yasaklansın, Kuşlar Özgürce Göç Etsin!

Havai Fişek Yasaklansın, Kuşlar Özgürce Göç Etsin!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tarafına Ceren SELEK bu kampanyayı başlattı

Düğün, açılış, kokteyl, evlilik teklifi, doğum günü, yeni yıl ... gibi kutlamaların vazgeçilmezi haline gelen havai fişekler doğada kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Her yıl bilhassa yeni yıl kutlamalarında milyonlarca para dökülerek, görkemli bir şölene dönüşüyormuş gibi görünen havai fişekler sebebiyle hayatını kaybeden ya da yaralanan birçok insan var. Bunun yanı sıra başta kuşlar olmak üzere, evcil ya da yabani hayvanlar da zarar görerek, yaşamlarını yitiriyorlar. 

Havai fişeklerde kullanılan piroteknik sistemi; %75 oranında potasyum nitrat, %15 oranında odun kömürü, % 10 oranında ihtiva ediyor. İsteğe bağlı olarak içeriğinde bakır, baryum ve stronsiyum da barındırabiliyor. Çevreye saçılan zararlı partiküllerin yanı sıra aynı zamanda doğada yok olmaları uzun zaman alan, ambalaj atıkları da oluşuyor.

Havai fişek kullanımı esnasında çıkan yüksek sesten etkilenenler yalnızca sokakta yaşayan canlar olmuyor, onlarla birlikte bebekler ve küçük yaştaki çocuklar, yaşlılar da olumsuz yönde etkileniyorlar. 

Kuşların göç yolları üzerinde olumsuz etkiye sahip olan havai fişekler,  ortaya çıkan yüksek ses nedeniyle, kuluçka döneminde olan kuşların da korktukları için yuvalarını terk etmelerine neden oluyor.

Havai fişek kullanımının çevreye verdiği zararlar kadar ekonomik boyutu da bir o kadar can alıcı noktaya gelmiş durumda. Örneğin, sadece Almanya'da her yeni yıl kutlamasında 100-200 milyon Euro havaya uçmuş oluyor. Havaya saçılan büyük meblağlardaki bu paraların yardım amaçlı, bağış niteliğinde kullanılması için teşvikler ve kampanyalar düzenlenebilir. Özel gün ve kutlamalarda, pil ile çalışan ledli ışık gösterileri, drone kullanılarak yapılan ışık oyunları gibi seçenekler havai fişek gösterisine alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kuşların göç dönemlerinde havai fişek satışı ve kullanımının yasaklanmasını, mahalle ve bilhassa sokak aralarında havai fişek kullanımının tamamen yasaklanmasını, kullanımı halinde gerekli cezai müeyyidenin uygulanmasını arz ederim.

Havai Fişeklerin Yasaklanması İçin Kanun Teklifi

Havai fişekler ne kadar zararlı?

Havai Fişek Göçmen Kuşlara Zarar Veriyor

Göçmen Kuşlara Havai Fişek Tehdidi

'Havai fişekler yasaklansın' kampanyası

 

 

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.