Haliç Üniversitesi Karbon Nötr Olacağı Tarihi Açıklasın

Haliç Üniversitesi Karbon Nötr Olacağı Tarihi Açıklasın

Başlama tarihi:
1 Şubat 2022
Muhatap:
Haliç Üniversitesi Rektörü Zafer Utlu ve
İmzalar: 104Sonraki Hedef: 200
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Emine Atasoy

İklim krizi günümüzün en büyük problemlerinden biri olmakta ve her geçen gün daha da artmaktadır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalar doğrultusunda 2050 yılına kadar karbon nötr yaşama geçmemiz gerektiğini açıkladı. Bunun için hem bireysel hem toplumsal olarak yapmamız gerekenler var. Biz de Haliç Üniversitesi öğrencileri olarak tüm günümüzü geçirdiğimiz okulumuzun karbon emisyonunu minimum seviyeye düşürmesi gerektiğini düşünüyor ve bunun için çalışmaya başlanmasını istiyoruz. Üniversitemiz, karbon nötr olacağı tarihi belirlesin ve açıklasın.  
 
Haliç Üniversitesi ülkemizde eğitim veren öncü kurumlardan biri olarak yeni kampüsünde net sıfır emisyon bir hayata geçmek için Karbonsuzlaşma Eylem Planı yapsın ve bu planı hayata geçirmek için çalışmalara başlasın. Bu plan şunları içermektedir:  
 

  • Üniversite binalarına güneş panelleri takarak enerji verimliliğini hedefleyin
  • Kampüs içinde karbon yutak alanı işlevi gören yeşil alanları arttırın. 
  • Yemekhane ve kafelerde atık azaltımını sağlayacak çalışmalar yapın. Plastik pipet, çatal, bıçak, tabak ve poşet kullanımını yasaklayın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesi kapsamında Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne kaydolun. 
  • Kampüste belli alanlara su sebili yerleştirin ve öğrencilerin kendi mataralarını kullanmaya teşvik edin. 
  • Öğrencilerin “İklim Krizi ve Mücadele” kapsamında çalışmaları için etkinlikler ve çalışma alanları oluşturun. 
  • Tüm bu süreçleri, karar alma ve eylem mekanizmalarında öğrencilerin de katılımını ve desteğini isteyin. Böylece öğrenciler zorunlu oldukları için değil yapmaları gerektiği bilinciyle bu eylemlerde bulunur. 

İklim kriziyle mücadele etmek ve geleceğimizi kurtarmak için, bu eylem planını oluşturmanızı ve hayata geçirmenizi sizden talep ediyoruz. 

 

Hemen destekle
İmzalar: 104Sonraki Hedef: 200
Hemen destekle