GÖLMARMARA YAŞASIN

GÖLMARMARA YAŞASIN

Başlama tarihi:
1 Eylül 2022
İmzalar: 264Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Manisa İlinin Salihli, Gölmarmara ve Ahmetli ilçeleri arasında bulunan ve 2017 yılında "Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan" ilan edilen Gediz Ovasının gözbebeği MARMARA GÖLÜ yanlış tarım ve su politikaları, bilimsizlik, ihmalkarlık ve kamu idarelerinin tüm çağrılara ve önerilere karşı sessiz kalarak gerekli önlemleri almayışı neticesinde TAMAMEN KURUDU.

Gediz Nehri, Gördes Çayı (Kum Çay)'dan beslenen Marmara Gölü; Gördes Barajının yapılması, Kum Çay üzerine kum ocaklarının açılması, Ahmetli Regülatörünün çalıştırılmayarak Gediz Nehri sularının göle ulaşamadan Menemen'e yönlendirilmesi ve besleme kanallarının kurutulması neticesinde yıldan yıla suları çekilerek yok oldu.

Suların çekilmesiyle, barındırdığı endemik türlerle birlikte 144 tür Su Kuşu, balıkları ve tüm canlı yaşamı sona erdi...

Bizler bölge halkı ve çevre dernekleri olarak; kuruyan gölün sularının, yok olan, göç ederken konaklayamayan kuşlarının, son bir karış suda çırpınarak ölen balıklarının sesi olmak ve MARMARA GÖLÜ'nün tekrar hayat bulması için sizlere çağrıda bulunuyoruz:

GEDİZ NEHRİ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN

GÖRDES BARAJI KAPATILSIN

BESLEME KANALLARI VE REGÜLATÖRLER ÇALIŞTIRILSIN

HAVZALAR ARASI SU AKTARIMINA SON VERİLSİN

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ, BİLİM İNSANLARI VE YURTTAŞ KATILIMLI BİLİMSEL GERÇEKÇİ UYGULANABİLİR EKOLOJİK DENEGEYİ GÖZETEN ÇÖZÜMLER HAYATA GEÇİRİLSİN

SALİHLİ ÇEVRE DERNEĞİ

Hemen destekle
İmzalar: 264Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle