Eskişehir’de parası olmayanlar aile bireyleriyle aynı mezara gömülemiyor

Eskişehir’de parası olmayanlar aile bireyleriyle aynı mezara gömülemiyor

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
eskişehir belediyesi ve tarafına Enis Çakır bu kampanyayı başlattı

Ben bu yıl annemi kaybettim. Bir yandan yas tutarken, bir yandan Eskişehir'de olduğuna çok üzüldüğüm bir uygulamadan haberdar oldum.

Annem, ölmeden önce anneannemin mezarına gömülmeyi vasiyet etmişti. İnsanın içini ısıtan bir dilek değil mi? İnsanın bu hayata veda ederken, annesinin yanına gidebilmeyi hayal etmesi… Peki ben size bunun bir bedeli olduğunu söylesem?

Bu acı gerçekle annemi kaybedince karşılaştım. Annemin vasiyetini yerine getirebilmek için Eskişehir Belediyesi’ne 2500 TL ödedim. Cenaze günü, o para bende olmasaydı, anneme nasıl buruk veda ederdim düşünemiyorum . 

2500 TL öyle büyük bir meblağ ki, bu parayı temin edemeyip ölen yakınlarının vasiyetini yani son isteğini yerine getiremeyen, maddi durumu olmayan aile fertleri var maalesef. Ve yanlış anlaşılmasın, çift katlı mezar ücreti değil bu. Sadece sevdiklerinle aynı mezara gömülme ücreti!

Eskişehir Belediyesi'nin bu konuyla ilgilenmesini, 2500 TL mükerrer defin ücreti uygulamasından vaz geçmesini istiyorum. Çünkü hayat da ölüm de herkes için. Zengin ya da fakir, herkes ailesinin son dileğini gerçekleştirebilmeli.

Bunu sadece varlıklı insanlara özel kılmak belediyecilik hizmetlerini çok beğendiğim Eskişehir’e  hiç yakışmıyor. İstanbul Belediyesi aynı uygulama için hiçbir ücret talep etmezken, Eskişehir’den de benzer bir karar bekliyoruz.

Toplumumuzda ölüm, yas ve veda çok önemlidir. Bir vefattan sonra, ailesinin istediği şekilde veda edebilmek, anne babası huzurla son yolculuğuna uğurlamak çok kıymetlidir. Kayıplarımızın olduğu bu acı vefat günlerinde sorumlu kişi ve kurumların verdiği hizmetlerle ilgili daha duyarlı olabileceğini düşünüyorum.

Kampanyanın talebinin gerçekleşmesi sadece maddi olarak değil başka faydalar da yaratacaktır:

● Maddi durumu olmasa da isteyen anne baba kardeş üzerine defnedilebilecek
● Yeni Mezar yaptırma İçin maddi imkanı olmayan daha önce yapılmış aile ferdi mezarına defnedilebilecek
● Vefat etmiş aile fertlerinin mezarları maddi durumu olmayanlar İçin şehrin iki ayrı ucunda olmak zorunda kalmayacak
● Mezarlıklardaki alandan tasarruf edilebilecek
En önemlisi parası olmayanın manevi değerlerine Saygı gösterilecek
 

NOT: Bu kampanyada tek bir belediyenin eleştirilmesi amacı yoktur. Eskişehir Belediyesi haricinde de benzer uygulamalar olabileceğini tahmin ediyorum. Umarım bu çaba tüm Türkiye’de güzel sonuçlar oluşmasını sağlar. Sizler de yaşadığınız şehirlerdeki varsa mükerrer defin ücretlerini buradan paylaşabilirsiniz.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.