Eskişehir’de 2. El BİSİKLET PAZARI Kurulsun !

Mücadele alanı:İklim Krizi

Eskişehir’de 2. El BİSİKLET PAZARI Kurulsun !

Başlama tarihi:
2 Şubat 2022
İmzalar: 330Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Berna Kaynak

Eskişehir, bisiklet kullanımının çok yaygın olduğu bir şehir ve ben bir bisiklet sevdalısıyım. Yıllardır bisikletimle ulaşım sağlıyorum, ancak bir süre önce çok sevdiğim bisikletim çalındı. Mecburen ikinci el bisiklet araştırmaya başladım ve diyorum ki; bisiklet dokunularak, denenerek, bağ kurularak alınmalı. İstiyorum ki, Eskişehir’de ikinci el bisikletlerin satıldığı, bozuk bisikletlerin de tamir edildiği bir bisiklet pazarı kurulsun!

İklim krizi ile mücadele açısından bisiklet, bir karbonsuz ulaşım aracı olarak çok kullanılıyor. Eskişehir’de neredeyse her evde bisiklet vardır ve insanlar mevsim şartlarına bakmaksızın pedallar. Şehrin genel anlamda düz bir arazide olması, bisiklet kullanımının artmasında ve ulaşımda karbon emisyonlarının azalmasında büyük öneme sahip. Eskişehir halkı, bisiklet kullanımını gündelik hayatının bir parçası haline getirmiş. Şehirdeki parklarda ve Porsuk Çayı kenarında bisikletle gezintiler yapmak insanlar için rahatlama yollarından birisi olmuş.  Böyle bir şehirde, insanların bozulan bisikletlerini tamir ettirmeye getirebileceği ya da ikinci el bisiklet satın alabileceği bir bisiklet pazarı olmaması büyük eksiklik değil mi?

Bisiklet, dokunarak, denenerek, bağ kurularak alınabilecek bir şey. Kurulmasını istediğim bu ikinci el bisiklet pazarında;

  • Çocukların ilk bisikletlerini almaya geldiğini, bisikletlere binerek kullanmayı denediğini,
  • Bisiklet süren insanların kaynaştığını,
  • Bisiklete binmeyi bilmeyenlere ücretsiz bisiklet dersi verildiğini,
  • İnsanların bisikletlerini tamire ya da bakıma getirdiğini

hayal ediyorum. Eskişehir’e bu çok yakışır!

Eskişehir iklim dostu, çevre dostu, insan dostu, öğrenci dostu bir şehir. İklim krizi ile mücadele kapsamında ulaşımda karbon emisyonunu azaltmak için bisikletlileri desteklemek en çok Eskişehir’e yakışır. İnsanların doğayla uyum içinde yaşadığı, birbirleriyle kaynaştığı ve bisiklet sayesinde ulaşımda net sıfır emisyona ulaşıldığı bir sistemi destekleyecek ikinci el bisiklet pazarının dünyada ve ülkemizde öncüsü Eskişehir olsun; Eskişehir’de ikinci el bisiklet pazarı kurulsun!

Hemen destekle
İmzalar: 330Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Karar Vericiler