Kampanya Kapatıldı

Erzurum Sokak Hayvanlarinin Toplatılmasi Karari İptal Edilip Rehabilitasyon Merkezi Acilsi

Bu kampanya 6.568 destekçiye ulaştı


Konu: Çat İlçesinde Yapılması Planlanan Toplamanın Durdurulması Talebi
Bilgi ve Gereği için: BİMER, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Çat Belediyesi, STK’lar
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına;
ÇAT ilçesindeki şikayetler üzerine sokak hayvanlarının toplanacağı, bunun da kısırlaştırma adı altında yapılacağı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Ancak, önceki deneyimlerimizde küpeli köpekler de götürülmüş, bahsi geçen köpekler geri getirilmemiştir.
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ,hayvanların rahat yaşamlarını,hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek; hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak adına tedbir almak görevini BELEDİYELERE vermiştir. Bu amaçla her belediye, kanunun öngördüğü şekilde kendi bakım evini kurmakla yükümlüdür.
Toplum farkındalığı kazandırma yönünde çalışmaları olmamasından ötürü her canlı gibi ''yaşam hakkı'' olan hayvanları , sevgi ve şefkat ile bakıp korumak yerine, islami etik anlayışımıza da ters düşen ve bölgede hayvanların nefret ve korku ile sopalarla taşlanarak kovalanmalarına sebep olunmaktadır.
Bakım evi olmayan Çat Belediyesi, bölgedeki sahipsiz hayvanlara yönelik kısırlaştırmaları, belediyenizden destek alarak yapmakta ve sahipsiz hayvanlara yönelik sorunların çözümüne istinaden, belediyenin hayvan refahı için hemen kendi bakımevini kurması gerekirken ,Çat Belediyesi, çözümü belediyenize ait bakımevine atmakta görmüştür.
Oysa ki, bu ve benzeri hususlar, 5199 sayılı yasada ayrıntıları ile belirlenmiş olup ilgili yasaya göre, sokak hayvanlarının akıbeti, yaşam hakkı bir yöneticinin ya da veteriner işleri müdürünün iki dudağının arasında değildir.
Bu bağlamda, Erzurum Büyükşehir Belediyesinin ÇAT ilçesinde yapacağı kısırlaştırma adı altındaki TOPLAMANIN İPTALİNİ talep eder, aciliyetle geçici bir Rehabilitasyon Merkezi kurulmasını talep eder, müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Eda Bekdemir 

Ilgili isim ve Kuruluslar:

Erzurum Belediye Baskani Mehmet Sekmen

Erzurum Buyuksehir Belediyesi

Erzurum Orman ve Su isleri Bakanligi

ebb@erzurum.bel.tr 

veyseleroglu@tbmm.gov.tr

rokadog@hotmail.com

ilhami.erkilic@aa.com.tr

aakirpik@ormansu.gov.tr

turkuaz25@hotmail.com

catbelediyesi@gmail.com

mahalli.bilgiedinme@icisleri.gov.tr

bilmer@bilmer.gov.tr

aliriza.kiremitci@erzurum.bel.tr

 Bugün Eda imzanı bekliyor!

Eda Bekdemir bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Erzurum Sokak Hayvanlarinin Topaltilmasi Kararini Iptal Edin». Eda ve imza atan diğer 6.567 kişiye katıl.