Solunum cihazına bağlı yaşayabilenlere elektrik bedava olsun.

Solunum cihazına bağlı yaşayabilenlere elektrik bedava olsun.

437 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ali Türkiş

Sma, koah, covid tedavisinde evlerinde solunum cihazıyla yaşayabilen vatandaşlardan elektrik ucreti alınmasın. Bu cihazların 7 gün 24 saat çalışmasının elektrik yükünü birçok kişi ödeyemeyecek ve belki de cihazı çalistiramayacak ve bu hastalar hayatlarını kaybedeceklerdir. Sosyal devletin zor durumdaki hastalara yardımcı olmasını istiyorum. Aşağıdaki şartları taşıyanlara 200tl.ye kadar destek saglaniyormus (!) Bir emekli veya düşük ücretli çalışan biri muhtaclik belgesi alamazsa 200 tl.den de faydalanamiyor.

Kronik hastalık nedeniyle cihaza bağlı olarak yaşamanın yanı sıra hak sahibi olmak için başka şartlar da aranmaktadır. Programdan faydalanabilmek için öncelikle şu 3 şart birlikte sağlanmalıdır.

1. 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğunuzun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarının karar organı olan Mütevelli Heyetleri tarafından tespit edilmesi gerekmektedir.

2. 2828 sayılı Kanun kapsamında bakıma muhtaç engelli olarak Evde Bakım Yardımı almıyor olmanız gerekmektedir.

3. Kronik hastalığınız nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatınızı sürdürmek durumunda bulunduğunuzu ispatlamak için sağlık raporunuzun olması gerekmektedir.

 

437 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.