Madencilik için zeytinlikler katledilecek, yönetmelik iptal edilsin

Madencilik için zeytinlikler katledilecek, yönetmelik iptal edilsin

Başlama tarihi:
1 Mart 2022
Muhatap:
İmzalar: 82Sonraki Hedef: 100
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Tülay Saygılı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğindeki değişiklik kararı, Resmi Gazete’nin 1.3.2022 sayısında yayımlandı.

Değişiklik, iki ayrı kanunla korunan zeytinliklerde madencilik faaliyeti yapılmasının önünü açıyor. Zeytinlikler; Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ve Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu tarafından farklı amaçla kullanıma kesin hükümlerle engel oluyordu. Bu iki kanun hâlâ yürürlükte.

Maden Yönetmeliğindeki değişiklikle, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin, tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda madencilik faaliyeti yürütecek kişinin faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini taahhüt etmesi şartıyla, zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilebilecek.

Zeytin sahasının taşınması mümkün değilse, yine sahada madencilik faaliyetleri yürütülebilecek ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilebilecek ancak maden işletmecisinin, madencilik faaliyetleri bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini ve eşdeğer büyüklükte yeni zeytin bahçesi tesis edeceğini taahhüt etmesi gerekecek.

Zeytin sahasının taşınmasına ilişkin tüm masraflardan ve zeytin sahasının taşınmasından kaynaklanan tüm taleplerden madencilik faaliyeti yürütmesi yönünde lehine karar verilen kişi sorumlu olacak.

 

Hemen destekle
İmzalar: 82Sonraki Hedef: 100
Hemen destekle