Eğriçayı Parkı Yıkılmasın Genişletilsin

Eğriçayı Parkı Yıkılmasın Genişletilsin

Başlama tarihi:
1 Eylül 2022
Muhatap:
Süleyman Kılınç (Adıyaman Belediye Başkanı)
İmzalar: 39Sonraki Hedef: 50
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Yavuz YALÇIN

İnsanların şehir yaşamında  mutlu olabilmeleri ,  sosyal ve insani gereksinmelerini  en üst  düzeyde karşılayabilmeleri ile yakından ilgilidir. Kendini yenileyebilmek , açık havada biraz nefes alabilmek, kent içinde bile olsa azıcık doğayla baş başa kalabilmek,  parklarla mümkündür. Hele çocuklar için parka çıkıp oyun oynamak, ekmek, su kadar elzemdir. 

Şehirlerde yer alan yeşil alanlar, bahçeler ve parklar, hem daha yaşanılabilir bir iklim hem de daha estetik ve iç açıcı bir görünüm sağlar. Hızlı ve yoğun kentleşme nedeniyle yeşil alanlara ve şehir parklarına yeterince önem vermeyen biz insanlar, bunun bedelini daha stresli ve daha monoton bir hayat yaşayarak ödemeye başlarız.

Şehir parkları neden mi önemli ?

Şehirde yaşayan insanın binalar arasına sıkışıp kaldığını hissetmesinin önüne geçer. Hayatın monotonluğundan ve stresinden kurtulmak için en etkili yol her zaman için kendini doğanın kollarına bırakmaktır. Birçok felsefede yer alan doğayla barışmak, negatif enerjiyi toprağa aktarmak gibi öneriler de şehir parkları sayesinde gerçekleşebilir. Yani şehir parkları sayesinde doğanın insanı iyileştiren özelliklerinden faydalanılabilir.

Şehir parkları önemlidir, çünkü yarı doğal ya da doğal şehir parkları, ekolojik çeşitliliği destekler. Ayrıca betonlaşma nedeniyle şehirler üzerinde oluşan ısı adalarının etkilerini hafifletir. Bu ısı adaları nedeniyle mevsimlerin gerçek etkileri görülemediği için hem doğa hem de insan vücudu olumsuz etkilenir. Daha basık ve suni bir iklimde yaşamanın önüne geçmek için şehirlerde yeşil alanlara ve parklara daha çok yer açılmalı. 

Yukarıda bahsettiğim ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz nedenlerden dolayı Eğriçayı Parkının yaklaşık 12 -15 bin metrekare alanın yıkılmasını değil, önümüzdeki 40-50 yıl içinde şehirlerin nüfusunun iki katına çıkması beklentisi düşünüldüğünde parkın kuzeyinde yer alan 24 bin metre kare alanın da Eğriçayı Parkına dahil edilerek geleceğimize miras bırakılmasını talep ediyorum.

 

Hemen destekle
İmzalar: 39Sonraki Hedef: 50
Hemen destekle

Karar Vericiler

  • Süleyman KılınçAdıyaman Belediye Başkanı