Derneğine Dokunma: Babakaleli Emekçi Kadınlarımızın Direnişine Sen de Katıl

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 35.000.


Bugün, Babakale Köyü kadınları olarak size hikayemizi anlatmak istiyoruz. Birlik olduk, dernek kurduk, emeklerimizle büyük değişimler yarattık. Fakat köy muhtarımızla geldiğimiz noktada ilerlemekte zorlanıyoruz. Bugün, ülkenin en batısında bir köyden evlerinize ulaştırdığımız bu mektubu okuyup kampanyamızı imzalar mısınız?

Gelin size hikayemizi anlatalım:

Köy kadınları ile bir araya gelerek, gelen misafirlerimize farklı lezzetler sunmak ve kışın ürettiğimiz el işlerini satarak hem kendi bütçemize katkı sağlamak hem de köyümüzü güzelleştirmek ve geliştirmek için harekete geçtik. Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği 29 Ekim 2009’da bu amaçlarla yola koyuldu.

Derneğimizi kurduğumuz gün, elimizde dönemin muhtarından 20 yıllığına kiraladığımız harabe binadan başka bir şeyimiz yoktu. Evlerimizde ne kadar fazla eşya varsa derneğe taşıyıp temel ihtiyaçlarımızı karşıladık. O gün gördüğüm dayanışmayı asla unutamam. Kısa zamanda Babakale’ye yeni bir nefes gelmişti. 10 yıl boyunca da hem Babakale’ye hem de Babakale Köyü kadınlarına katkısı büyük oldu.

Şu anda ise dernek olarak, muhtarın yıkım talebi ile Il Özel Idare tarafından alınan yıkım kararına iptal davası açtık, süreci takip ediyoruz. Bir kaç gün önce mahkeme yıkım talebini ara kararla durdurdu. Şimdi, bu kararın kesin karara dönüştüğünü görmek, lokal binamızı ve derneğimizi yaşatmak için sesimizi duyurmak zorundayız.

Peki bunlar neden başımıza geliyor? Kadın olduğumuz için mi? Güçsüz ya da yalnız sanıldığımız için mi? Öyle olmadığımızı göstermek için sizin yardımlarınıza, imzanıza ihtiyacımız var.

Köyümüze birçok yönden fayda sağlayan derneğimizle neden bu kadar uğraşıldığını araştırdığımızda ise farklı cevaplar alıyoruz. Bazen bu alanı yıktıracağım, bazen başa geçip tüm kadınları ben çalıştıracağım diyor bazen de başkasına kiraya verecegim, burası köye iyi gelir getirecek bir yer diyor.

Amacımız kadınlarımızı üretime katıp kendi ayakları uzerinde durmalarını sağlarken, gelirimizin bir kısmı ile köyümüzü güzelleştirmeķti. Fakat izin verilmedi!

Dernek kurulduğu günden bu yana türlü zorluklarla karşılaştık. Filmlerde bile olmaz denilecek şeyler yaşadık. Defterlerimiz makbuzlarımız çalındı, binamızı yakma girişiminde bulunuldu, dernek lokalimizin iyi bir konumda yer alması birçok çevreyi rahatsız etti.

10 yıldır hepsine göğüs gerdik ancak son olarak şu anki muhtar Bekir Vargün'un Dernek lokalimizi boşaltmaya zorlaması, daha önce derneğimizde aktif olarak çalışan ve halihazırda üyemiz olan eşi ve bir çok akrabası olan kadına dernekten el çektirerek derneği zayıflatmaya ve ele geçirmeye çalışması, ayrıca suyumuzu ve elektriğimizi kestirmesi bizi çok üzdü.

Ama biz yılmıyoruz. Vazgeçmediğimizi gören muhtar derneğin bahçesine tadilat bahanesi ile kum ve taş yığdı. Hepsini kenara çektik temizledik, yol açtık ertesi gün yine yığdı. Dışarıdan tankerle su getirdik. Eski bir jeneratör bulduk onunla aydınlatmamızı sağlıyoruz.

İmzanıza ve desteğinize çok ihtiyacımız var. Mücadelemizde yanımızda olacağınızı biliyorum. İmzanızı attıktan sonra kampanyamızı paylaşmayı lütfen unutmayın.

Sevgiyle kalın.

Şükran Erkan,

Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı