Kampanya Kapatıldı

#DemokrasiHemenBugün diyoruz, Türkiye’de gerçek demokrasi için imza at!

Bu kampanya 5.676 destekçiye ulaştı


O an bu an olabilir mi?

Demokrasi, özgürlük, darbe karşıtlığı bütün partilerce güçlü bir şekilde dile getiriliyor. Darbe girişimi sonrası Türkiye için "gerçek" demokrasiye kavuşma fırsatı olabilir mi?

Ben darbelerle büyüyen bir nesildenim. 15 Temmuz gecesi "tanklar köprüde" haberlerini duyunca tüm o karanlık günler sanki yeniden canlandı...

İşkenceler, sansür, sıkıyönetim bildirileri, idamlar, faili meçhuller, kitap yasaklamaları, ifade özgürlüğünün kısıtlanması ve daha neler neler...

Yine mi? Yine mi tüm bunları yaşayacaktık?

Hayır bu sefer farklıydı... Haberciler haberlerini vermek için cansiperane koştular, hatta öldüler... Sinmediler... Basılan televizyon kanalı bir yandan askerleri oyalarken cesur haberciler yayını açık tutuyordu, sosyal medya darbeyi lanetliyor, insanlar askere "kışlaya dön" diyordu.

O zaman bu bir umut olabilir mi?

21. Yüzyıl Türkiye’sinde darbe veya baskı rejimi halk iradesi ile durdurulabilir, demokrasi savunulabilir mi?

Evet bunun olabileceğini gördük.

O zaman şimdi demokrasiyi ama gerçek demokrasiyi, herkes için demokrasiyi acilen bugün talep etmeliyiz.

Türkü, kürdü, lazı, romanı, çerkezi, ermenisi, rumu, yahudisi için demokrasi.

Laiklik, sekülarizm dedik yıllarca… Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana laik olduğumuzu iddia ettik ama gerçekten olabildik mi?

Şimdi inançlı, inançsız, Sünni, Alevi, Hristiyan, Yahudi, Ateist… Herkes için laiklik isteme zamanı şimdi olamaz mı?

Eşitlik isteme zamanı bugün. Kadınlar için, çocuklar için, LGBTİ için, herkes için.

Eğer tüm bu dileklere katılıyor, özgür, çağdaş, demokrat, her türlü düşüncenin özgürce savunulabileceği, bilime, ilime odaklanmış bir Türkiye arzu ediyorsan sen de imzanı at, kampanyaya katıl.

Toplum olarak huzuru çok özlemedik mi? Huzurun sadece herkes için gerçek demokrasi ile geleceğini biliyoruz.

Doğası, iklimi, insanı, barındırdığı yüzlerce kültürü ile dünyanın en zengin topraklarından biri Anadolu. Çocuklarımız için, gelin Anadolu’da çağdaş bir demokrasi talep edelim.

İktidardan, muhalefetten, karar vericilerden, iş dünyasından, basından özgür bir Türkiye isteyelim.

İnsanların özgürce etnik kimliklerini, dinlerini veya dinsizliklerini yaşayabilecekleri, isteyenin içki, isteyenin şıra içebildiği, kimsenin kimseyi yargılamadığı, başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadan özgürlüğünü yaşayabildiği gerçek bir demokrasi istiyorsan sen de imzanı ver.Bugün Sibel imzanı bekliyor!

Sibel Asna bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «#DemokrasiHemenBugün diyoruz, Türkiye’de gerçek demokrasi için imza at!». Sibel ve imza atan diğer 5.675 kişiye katıl.