Dünyayı Pipetlerden Kurtaralım

Dünyayı Pipetlerden Kurtaralım

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
Starbucks tarafına Oya Ertay bu kampanyayı başlattı

Dünya Ekonomik Forumu ( World Economic Forum) na göre 2050 yılında okyanuslarda balıktan çok plastik yüzüyor olacak. Tek kullanımlık plastik tüketimini azaltarak bunu engelleyebiliriz. Umursamadan kullandığımız pipetler doğada 500 yıl içinde yok oluyor. Sadece Amerika'da günde 500.000.000 ( evet milyon) adet plastik pipet tüketiliyor. Dünyada bu rakam milyarın üzerinde. Bu sevimli, rengarenk plastik borular dünyanın, sularımızın, doğanın geleceğini mahvediyor. Burnuna pipet tıkanan kaplumbağayı gördünüz mü? Şu linkten izleyin:

https://www.dailymotion.com/video/x31yv0v

Bir araştırmaya göre her yıl 8.000.000 ton plastik okyanuslara atılıyor. Plastik özellikle gıda tüketiminde sağlık için zarar arz ediyor ve pipetlerin ana maddesi polipropilen belli ısı ve asidik ortamlarda içeceğe karışabiliyor.

Batıda pek çok ülkede otel ve restoranlar  plastik kullanımını azaltmaya hatta durdurmaya başladı. Chicago Amerika'da DMK Restaurant zinciri plastik pipet kullanımını durdurdu. Starbucks, Vancouver ve Seattle eyaletlerinde pipet kullanımını durdurarak bu bilince destek vermeye başladı. 

Sıra bizde. Bebek veya bardaktan içmeyi engelleyecek şekilde hasta değilsek sütü, meşrubatı, kahveyi NEDEN PİPETLE İÇİYORUZ?

Plastik pipet kullanımına sınır getirilmesi için ilgili markaları ve Bakanlıkları aksiyon almaya davet ediyorum. 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.