Kampanya Kapatıldı

İslami fobi olan oyunlar yasaklansın

Bu kampanya 45 destekçiye ulaştı


Oyunlarda islami fobi içermektedir. Bu tür oyunları bilmeden oynamaktayız  bu oyunlar yasaklamasını isteriz . Hiç bir dinle dalga geçilemez hangi din olursa olsun dinimiz oyuncak değildir. 

İslami fbi içeren oyunlar : 

GETREADY MİNARETT ATTACK 

İsviçre’de geliştirildi. Ülkedeki minare refarandumu öncesinde piyasaya çıktı. Aşırı sağcı politikacılar tarafından piyasaya sürüldü.Minareleri bombalayarak patlatma üzerine kuruludur. Minare üzerinde sakallı ve fesli müezzinler tasvir edilmiştir.

İsviçre’de minarelerin yasaklanması için 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi minare karşıtları bir de internette “Minareye saldırı” oyunu başlatması tepkilere yol açtı.

Oyunu başlatan aşırı sağcı politikacı “Ama müezzine ateş edilmiyor” diye kendini savundu. İsviçre’de minare inşaatlarının yasaklanması konusunda 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi kampanyalarını sürdüren minare karşıtları, internete koydukları “Minareye saldırı” oyunuyla büyük tepki çektiler.

“Minarett Attack” adlı oyunda amaç minarelerin yükselmesini ve müezzinin ezan okumasını engellemek. Bunun için müezzinin üzerine gidilip düğmeye basılıyor.
İsviçre halkını minare yapımına karşı harekete geçirmeyi hedefleyen oyununun mimarı ise, başında aşırı sağcı İsviçre Halk Partili (SVP) Walter Wobmann’ın bulunduğu inisiyatif. Wobmann gelen eleştirileri değerlendirirken “Oyunda müezzine ateş edilmiyor, sadece bir “Stop” işareti çıkıyor” dedi.


Ürkütücü kampanya Oyunun sonunda “İsviçre minarelerle doldu. Bunun olmaması için 29 Kasım’daki referanduma katılın ve minare yasağına “evet” oyu verin” çağrısı yapılıyor. İsviçre geçtiğimiz haftalarda yine SVP partisinin başlattığı minare karşıtı afiş kampanyası ile gündeme gelmişti. Afişlerin birinde, tesüttürlü bir kadın füzeleri çağrıştıracak şekilde çizilmiş minarelerle bezenmiş İsviçre bayrağının önünde resmediliyor. Afişlerle ilgili bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu “Ürkütücü bir kampanya” yorumunda bulunmuştu.

Karşı oy verin İsviçre’de yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 51’i minare yapımına karşı değil ve referandumda “Hayır” oyu verecek. Verilen bilgiye göre halkın sadece yüzde 35’i minare yapımına karşı. Ülkedeki dini cemaatler, aşırı sağcıların isteğinin aksine yasağa karşı oy vermeye çağırdılar.

İsviçre İslam Federasyonu Çatı Birliği Başkanı Hisham Maizar “İnsanları aşağılayan iğrenç bir oyun” derken Irkçılığa Karşı Birlik (EKR) Başkanı Georg Kreis “Savcılık ve mahkemeler bu gelişmelere son vermeli” çağrısında bulundu. Ancak gelen tepkilere rağmen dün oyun hala internette oynanabiliyordu. (Hürriyet Avrupa)

 

İsviçre’de İslam karşıtlığı bilgisayar oyunlarına da yansıdı. Oyunda yerden mantar gibi biten minareler ve ezan okuyan müezzinler vuruluyor… Oyunda puan almak için, yerden mantar gibi biten devasa minarelerin şerefelerinde beliren müezzinleri vurmak gerekiyor. Aksi takdirde sürekli ezan okuyorlar.
Oyun, aşırı sağcı kesimi memnun etmiş görünüyor. İnternet forumlarında, “10 bin puan aldım. Şahane! Hayallerim nihayet gerçek oluyor. Mükemmel bir oyun! Bizim kronik alıngan Müslümanlarımız da mükemmel bulur mu acaba?” yorumları dikkat çekiyor. Oyunu deneyenlerin bazıları ise tedirgin: “Daha ne kadar aptal olmak gerekiyor ki; bu oyunla bizi eleştirenlerin eline koz veriyoruz. Bu, hareketimizin işine gelmez.” 29 Kasım’da yapılacak ‘minare referandumu’ için hazırlıklarını yoğunlaştıran Minare Karşıtı İnisiyatifi, İsviçre’yi ikiye bölen ırkçı afişlerden sonra bir adım daha atarak internet sayfası üzerinden saldırılarını sürdürüyor. Ülkede minare yasağı konulması için bu çalışmaya imza atan hareket, bir internet sitesine yerleştirdiği oyunla minareyi hedef gösteriyor.

Oyunun başlangıcında huzurlu bir coğrafya göze çarpıyor. Karlı yüksek dağlardan birinin üzerinde İsviçre bayrağı dalgalanıyor. Dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri. Ancak ‘başlat’ komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükseliyor. Bundan sonrası oyunu oynayana kalıyor. Ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan alıyor. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okuyorlar.

Oyunun arkasında ise afiş faaliyetlerinde olduğu gibi İsviçre Parlamentosu’nda en çok milletvekili bulunduran aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) görülüyor. İnisiyatif Komitesi Başkanı Walter Wobmann, aynı zamanda İsviçre Milli Meclisi’nde bir milletvekili.

SVP’nin bir önceki afiş propagandası ise eleştirilere rağmen Zürih ve Luzern şehirlerinin sokaklarında boy gösteriyor. Söz konusu afişlerde ön planda peçeli bir kadının resmedildiği afişlerin arka planında füze şeklindeki minarelerin, zemini oluşturan İsviçre bayrağını yırtarak yükseldikleri görülüyor.

Zürih şehri, afişleri İslam’ı olumsuz, tehdit edici ve tehlikeli göstermesi sebebiyle gerçeğe uygun görmese de, ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamında kabul ettiğini açıklarken, Winterthur, Luzern, Cenevre ve St.Gallen de bu yönde hareket etti. Freiburg, Basel, Lozan ve Yverdon’da ise söz konusu afişlerin kamu alanında asılması yasaklandı.

DAVİL MAY CRY 3 DANTE’S AWAKENİNG

2005 yılında ABD’de Capcom, Ubisoft firması tarafından yapılan oyun 3. şahıs keskin nişancı ve aksiyon oyunudur. PlayStation 3, PlayStation 2, Microsoft Windows, Mac OS’da oynanıyor. Resmi olarak 1.5 milyon sattı. Şirket 2014’te total olarak 940 milyon dolar gelir elde etti.

Oyunda kullanılan kapı görseli “KABE”nin kapısıdır. Oyunda iluminati işaretlerini kullanılıyor.

RESİDENT EVİL5

2009 yılında Japonya’da Capcom firması tarafından çıkartılan oyun, 3. şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows’ta oynanıyor.

5 oyundan oluşan seri şirketin en önemli oyunlarındandır. Türkiye listelerinde ilk 5, dünya sıralamasında ilk 10 dadır. Şirketin yıllık kazancı 3 milyar dolara yakındır.

Oyunda yerlerde “Kur’an-ı Kerim” bulunmaktadır. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) kabrinin kapısı zombilere saldırmadan önceki büyük giriş olarak tasvir edilmiş.

 

CALL OF DUTY 

2007 yılında ABD’de Activision Game firması tarafından çıkartılan oyunda tuvaletin üzerinde kullanılan resmin çerçevesinde arapça yazılar kullanılıyor.
Call Of Duty, PlayStation 3,Xbox 360, Wii, Mac OSX gibi platformlarda oynanıyor.

Bir saldırı ve nişancılık oyunudur. Türkiye’de ve dünyada çıkış yılının en iyi oyunu seçildi. Yıllık geliri 14 milyar dolar civarındadır.

Oyunda tuvaletin üzerinde kullanılan resmin çerçevesinde arapça yazılar kullanışmıltır.GUİTAR HERO 3
2007 yılında ABD’de yapılan oyun, Activision, RedOctane, Aspyr Media firmaları tarafından üretildi. PlayStation 3,PlayStation 2, Xbox 360, Wii, Microsoft Windows, Mac OS gibi platformlarda oynanıyor.

Eş zamanlı notalara basma yeteneği üzerine kurulu müzik enstrümanı çalma oyunu. Oyun türünde rakipsiz ve ülkemizde de oldukça popüler. Yapımcı şirketin geliri 3 milyar dolar seviyesinde.

Oyunda gitar çalan ve şarkı söyleyen karakterlerin üzerinde durduğu zeminde Arapça “ALLAH” yazıyor.

AYO DANCE
Çıkış tarihi tam olarak bilinmeyen oyun Japonya yapımı. Audition firması tarafından üretilen oyundaki karakterlerin ve müzik aletlerinin altında “Kur’an-ı Kerim” bulunuyor.

PC, Mac OSX platformlarında oynanıyor. Oyunda farklı karakterler, müzik aletleri ve sahnelerle müzik yapma oyunu.

Oyundaki karakterlerin ve müzik aletlerinin altında “Kur’an-ı Kerim” bulunmaktadır.

BOMB GAZZE 

2014 yılında İsrail’de çıkan oyunu PlayFTW firması üretti. Andrid’de oynanıyor.

Oyuna girenler Gazzeli’lerin üzerinden uçak uçurarak masum sivil halkın üzerine bomba bırakıp puan kazanıyordu. Yoğun tepkiler üzerine bu oyun Google Play’den kaldırılmıştır.
Oyuna girenler Gazzeli’lerin üzerinden uçak uçurarak masum sivil halkın üzerine bomba bırakarak puan kazanıyordu. Gazze’yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine oyun…

 

PlayFTW adlı katliam destekçisi bir grup tarafından Google Play‘e yüklenen “Bomb Gaza” adlı oyun kullanıcıların tepkileri üzerine Google Play’den kaldırıldı. Oyuna girenler Gazzeli’lerin üzerinden uçak uçurarak masum sivil halkın üzerine bomba bırakarak puan (?) kazanıyordu.

Oyun yayında kaldığı süre boyunca 500 veya 1000 kez downlaod edildi. Katliam destekçisi grup PlayFTW Google Play’de şu anda piyano ve uzay oyunu olmak üzere 2 adet oyuna sahip. Google Play üzerinden iğrenç oyuna tepki gösteren kullanıcılar aşağıdaki mesajları bıraktılar.

 

Oyun ayrıca dünya çapında birçok kişiden tepki aldı ve sosyal medya kullanıcıları tepkilerini sosyal medya platformları üzerinden dile getirdiler.Kullanıcılar daha çok Google Play’in kullanım koşullarına ters düşen bu insanlık dışı uygulamaya nasıl izin verdiğini tartıştı.

CLIVE BARKERS UNDYING

2011 yılında İngiltere’de çıkan oyun, DreamWorks, Westlake, EA Games, Aspyr, Clive Barker firmaları tarafından üretildi.

Microsoft Windows, Mac OS X platformlarında oynanan oyun tek kişi ile öldürme ve hayatta kalma üzerine kurgulanmıştır.
Oyundaki ana karaktere saldıran şeytanın, arapça ayetin üzerinde durarak karaktere saldırılar yapması…

COUNTER STRIKE

1999 yılında İngiltere’de üretilen bir oyundur. Valve Corporation, Vivendi SA, Sierra Entertainment, Microsoft Studios firmaları tarafından çıkartıldı. Microsoft Windows, Linux, Xbox, Mac OS X gibi platformlarda oynanıyor.

Oyun teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler halinde oynanmaktadır. Her devre başında takımlar önceki devreki başarılarına göre kazandıkları para ile kendilerine silah alırlar. Ekonomi sistemini bu şekilde uygulayan ilk oyun olmuştur.

Oyunda komandolar tereristleri öldürürken, teröristler “Allahuekber, Lailahe illallah” diye bağırıyorlardı. Müslümanların yoğun tepkisi üzerine yapımcı firma güncelleme yaparak bu ses efektlerini sildi.

 
MUSLİM MASSACRE 
2008’de ABD’de çıkan oyun Eric ‘Sigvatr’ Vaughn firması tarafından üretildi. Microsoft Windows’ta oynanıyor.
Tek kişilik öldürme, yok etme türünde oyunun onunda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) öldürülmesi isteniyor.
Oyundaki ana karaktere saldıran şeytanın, arapça ayetin üzerinde durarak karaktere saldırılar yapması… Çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine bir oyun, Oyun sonunda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) öldürülmesi isteniyor.

PACMAN

Hangi ülke ve firma tarafından ne zaman üretildiği tam olarak bilinmeyen oyun online platformlarda oynanıyor.

Pac-Man ilk olarak Namco tarafından yapılmış bir oyundur. 1980 yılında çıkmış ve kısa sürede popüler bir oyun olmuştur. Pac-Man’de oyuncu, bir labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır.

Dünyaca ünlü pacman oyununun müslüman çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunu. Oyun da müslüman kadınlar saldırılması gereken bakireler olarak tasvir edilmiş.

SAM SEIOUS

2001 yılında ABD’de çıkan oyun, Gotham Games (Xbox, Gold), Global Star Software (Palm OS), Devolver Digital tarafından üretildi.

Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, Palm OS platformlarında oynanan oyun dünyayı kurtarmak için öldürüp yokeden bir askeri konu alıyor.
Hz. Ali’nin kabrine saldırı içeren vahşi bir oyundur. Oyunda Hz. Ali’nin kabri, üzerinde bulunan işleme ve yazıtlara kadar bire bir tasarlanmış.

 
ZACK & WİKİ 

2007’de Japonya’da çıkan oyun CAPCOM firması tarafından üretildi. Nintendo Wii platformunda oynanıyor. Korsan karakteri ve maymun ile birlikte bölüm geçmeli bulmaca, bilmece ve kötü karakterleri öldürmek üzerine kurulmuş bir oyun.

Oyunun ana karakterleri oyunda bulunan düşmanları öldürdükçe onlar “ALLAH-U EKBER” diye bağırıyorlar.

HITMAN

2000 yılında ABD’de çıkan oyun, Eidos Interactive ve Square Enix firmaları tarafından üretildi. Oyun Playstation, Xbox 360, Nintendo Wii, Microsoft Windows, Mac OS X, Android, IOS platformlarında oynanıyor.

Oyun tarzı seri katil ve suç örgütü oyunudur. Üçüncü şahıs oyunudur. DNA’sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye’de de yılın en iyi oyunları arasında yer alır. Dünyada en çok satan oyun serilerinin başındadır. Geçen sene şirket toplamda 155 milyon dolar elde etti.
Oyunda kullanılan kapı görseli KABE kapısının aynısıdır.

 

İSLAMOFOBİ İÇEREN OYUNLARLA İLGİLİ NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Dijital oyunlardaki İslamofobik unsurların önüne geçilmesi için  çalışma başlatan Gençlik ve Spor Bakanlığı bu kapsamda kurdukları internet sitesinde İslamofobi içerikli oyunlar teşhir edilecek ve site üzerinden ihbar edilebilecek.

www.oyunlardaislamofobi.cominternet sitesinde bu oyunlar teşhir ediliyor. ‘İhbar et’ butonu ile oyunlardaki İslamofobi içeriklerini siz de paylaşabilirsiniz. Oyunlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki fotoğrafı tıklayabilirsiniz.

Kaynak : http://www.islamveihsan.com/islamofobi-iceren-oyunlar.htmlBugün Semender imzanı bekliyor!

Semender Tim bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «coc9963@gmail.com: İslami fobi olan oyunlar yasaklansın». Semender ve imza atan diğer 44 kişiye katıl.