Kampanya Kapatıldı

Burgazada ve Kınalıada’dan ilk seferler öne alınsın

Bu kampanya 50 destekçiye ulaştı


İSTANBUL İLİ ADALAR İLÇESİNİN MAHALLELERİ (BÜYÜKADA, HEYBELİADA, BURGAZADA VE KINALIADA) İLE, EN YAKIN KARA VE DENİZ TOPLU ULAŞIM ENTEGRASYON MERKEZİ OLAN BOSTANCI ARASINDAKİ ULAŞIM, ESKİDEN KAMU TOPLU ULAŞIM HİZMETİ KAPSAMINDA ŞEHİRHATLARI GEMİLERİ İLE SAĞLANMAKTAYDI. BU DÖNEMDE ADALAR'DAN BOSTANCI'YA ULAŞIMLA İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUN YAŞANMAZDI. ANCAK DAHA SONRA ADALAR-BOSTANCI GÜZERGÂHINDAKİ TOPLU DENİZ ULAŞIMI KAPSAMINDA YOLCU TAŞIMA İŞİ, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RUHSATLANDIRILMIŞ OLAN, MAVİ MARMARA ŞİRKETİNE DEVREDİLDİ. BU DEVİR SONRASI ÖZELLİKLE TARİFELENDİRME İLE İLGİLİ PROBLEMLER BAŞLADI.
BAHSE KONU 4 ADADA GEREK SÜREKLİ VE GEREKSE GEÇİCİ OLARAK YAŞAYAN VE SABAH İSTANBUL'DAKİ İŞLERİNE VEYA OKULLARINA GİTMEK DURUMUNDA OLAN VATANDAŞLAR MEVCUTTUR. ANILAN ŞİRKET, DENİZ MOTORLARININ KIŞ VE YAZ SEFER TARİFELERİNİ DÜZENLERKEN, ADALAR ARASINDA EŞİTSİZLİK VE DENGESİZLİKLERE SEBEP OLMAKTADIR. ŞÖYLE Kİ: ÖRNEĞİN HALEN BÜYÜKADA VE HEYBELİADA'DA BULUNAN VATANDAŞLARIN SABAH SAAT 0630'DA BOSTANCI'YA ULAŞMALARINI SAĞLAYAN MOTOR SEFERLERİ MEVCUTKEN; BURGAZADA VE KINALIADA'DA BULUNAN VATANDAŞLARIN SABAH BOSTANCI'YA EN ERKEN ULAŞMA SAATİ 0730'U BULMAKTADIR. BOSTANCI’DAN İSTANBUL’UN HER YÖNÜNE TOPLU TAŞIMA SAĞLAYAN İETT OTOBÜSÜ, MİNİBÜS, METRO VE TAKSİ-DOLMUŞ GİBİ TOPLU TAŞIMA VASITALARI SABAH SAAT 0600’DAN İTİBAREN SEFERLERİNE BAŞLAMAKTADİR. BÜYÜKADA VE HEYBELİADA’DA BULUNAN VATANDAŞLAR BU VASITALARDAN SAAT 0630’DAN İTİBAREN İSTİFADE EDEBİLMEKTEDİR. ANCAK BURGAZADA VE KINALIADA’DA BULUNAN VATANDAŞLAR, MAVİ MARMARA ŞİRKETİNİN İLK SEFER SAATİNİN DİĞER İKİ ADAYA NAZARAN BİR SAAT GEÇ DÜZENLENMİŞ OLMASI NEDENİYLE VE ADALAR İLE BOSTANCI ARASINDA O SAATTE BAŞKA TOPLU ULAŞIM İMKÂNI DA BULUNMADIĞINDAN, BU VASITALARA BİR SAAT GECİKMELİ OLARAK ULAŞIP ANCAK 0730’DAN İTİBAREN İSTİFADE ETMEYE BAŞLAYABİLMEKTEDİR. BU EŞİTSİZLİK HEM KIŞ VE HEM DE YAZ TARİFESİ İÇİN GEÇERLİ OLMAKTADIR. DOLAYISIYLA BU NEDENLE ADALARDA YAŞAYAN VE SABAH ERKEN SAATTE BOSTANCI'YA ULAŞIP DİĞER TOPLU ULAŞIM VASITALARINDAN İSTİFADEYLE İŞLERİNE VEYA OKULLARINA YETİŞMEK DURUMUNDA OLAN VATANDAŞLAR, TOPLU ULAŞIMDAN EŞİT OLARAK FAYDALANAMAMIŞ OLMAKTADIR.
ÜSTELİK BÜYÜKADA VE HEYBELİADA’DAN BOSTANCI’YA İLK MOTORUN SEFER SAATİ (HEYBELİADA KALKIŞ 0545, MÜTEAKİBEN BÜYÜKADA KALKIŞ 0600 VE BOSTANCI VARIŞ 0630) OLARAK YILLARDIR YAZ VE KIŞ TARİFESİNDE İSTİKRARLI OLARAK DEĞİŞMEDEN SABİT OLARAK UYGULANMAKTADIR. BUNA MUKABİL BURGAZADA VE KINALIADA’DAN BOSTANCIYA YAPILAN İLK SEFER SAATİ, YAZ VE KIŞ TARİFELERİNDE FARKLI OLMASININ YANI SIRA, HER TARİFE DÖNEMİNDE DE PİYANGO ÇEKER GİBİ FARKLI FARKLI TESPİT EDİLMEKTEDİR.
BU ANLAMDA BURGAZADA VE KINALIADA'DA BULUNAN VATANDAŞLAR, SABAH TOPLU ULAŞIM ENTEGRASYON MERKEZLERİNDEN OLAN BOSTANCI'YA ERKENDEN ULAŞIP DİĞER TOPLU ULAŞIM VASITALARINDAN İSTİFADE ETME ANLAMINDA, AYNI İLÇENİN DİĞER İKİ MAHALLESİ OLAN BÜYÜKADA VE HEYBELİADA'DA BULUNAN VATANDAŞLARA NAZARAN, KAMU HİZMETİ YAPAN BELEDİYE TARAFINDAN TOPLU ULAŞIM MAKSADIYLA RUHSATLANDIRILMIŞ MAVİ MARMARA ŞİRKETİ TARAFINDAN YAPILAN ADALETSİZ VE İSTİKRARSIZ TARİFELER NEDENİYLE KIŞ VE YAZ TARİFELERİNDE MAĞDUR EDİLMİŞ OLMAKTADIR.
BU KONU (BURGAZADA VE KINALIADA’DA BULUNAN VATANDAŞLARIN, BOSTANCI’YA HEYBELİADA VE BÜYÜKADA’DAKİ VATANDAŞLARLA AYNI SAATTE ULAŞIMLARININ SAĞLANMASI) TARAFIMDAN KASIM 2017 AYI İÇERİSİNDE BİMER VE İSTANBUL BELEDİYESİ BEYAZ MASA-153 NEZDİNDE GÜNDEME GETİRİLMİŞ OLUP; ŞİKÂYET VE TALEBİME İBB BEYAZ MASA ARACILIĞI İLE İBB TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 15 KASIM 2017 GÜNÜ SAAT 16:51’DE VERİLEN CEVAP AŞAĞIDA OLDUĞU GİBİDİR:
“KIŞ TARİFESİ 19 EYLÜL İTİBARIYLE YAPILMIŞTIR. ANCAK İLGİLİ BİRİMLERE KONU İLETİLMİŞ OLUP; POTANSİYEL YOLCULUK TESPİTİ İÇİN YAPILABİLECEK FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARINDAN SONRA DEĞERLENDİRİLEBİLECEKTİR.”
İBB TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BU KONU İLE İLGİLİ GÖREVLERİ İBB İNTERNET SİTESİNDE;
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SINIRLARI İÇERİSİNDE TOPLU TAŞIMA HİZMETLERİNİ YÜRÜTMEK, BU AMAÇLA GEREKLİ TESİSLERİ KURMAK, KURDURMAK, İŞLETMEK VEYA İŞLETTİRMEK,
-KARA VE DENİZ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAN; MİNİBÜS, TAKSİ, TAKSİ DOLMUŞ, FAYTON VE SERVİS ARAÇLARI İLE DENİZ MOTORLARININ ZAMAN VE ÜCRET TARİFELERİNİ BELİRLEYEREK UKOME’ YE RAPOR HALİNDE SUNMAK,
-KENTTE ULAŞIM SORUNLARI İLE İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR İLE KİŞİLERDEN GELEN ÖNERİ VE ŞİKÂYETLERİ İNCELEYEREK GEREKLİ İŞLEMLERİ VE DÜZENLEMELERİ YAPMAK VE YAPTIRMAK,
-DENİZ MOTORLARI İLE KARA ULAŞIMI ENTEGRASYONUNUN SAĞLANMASI YÖNÜNDE İLGİLİ KURUMLAR ARASINDA KOORDİNASYONU SAĞLAMAK, GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPARAK RAPOR HAZIRLAMAK VE İLGİLİ MERCİLERE BİLDİRMEK.
OLARAK BELİRTİLMİŞTİR. BU DURUMDA TALEP VE ŞİKÂYETİME VERİLEN CEVAP “ŞU ANDA BUNUNLA UĞRAŞAMAYIZ. SİZİ DE CEVAPSIZ BIRAKMAYALIM. İLERİDE BAKARIZ.” ANLAMINDAN BAŞKA HİÇBİRŞEY İFADE ETMEMEKTEDİR. İBB TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN, BU GÖREVLERİN İCRASINDA BİR ZAMAN KISITLAMASI VEYA YETKİ ZAFİYETİ DE BULUNMADIĞINI DEĞERLENDİRMEKTEYİM. HALEN YÜRÜRLÜKTE OLAN KIŞ TARİFESİ KANUN DEĞİLDİR; HER AN DEĞİŞTİRİLEBİLİR. AYRICA “POTANSİYEL YOLCULUK TESPİTİNE YÖNELİK FİZİBİLİTE ÇALIŞMASININ SONUÇLARI”, TOPLU TAŞIMA HİZMETİ SAĞLANMASINDA ÖNCELİK VEYA BELİRLEYİCİLİK TAŞIYAMAZ. İBB’NİN GÖREVİ, TOPLU TAŞIMA MAKSADIYLA RUHSATLANDIRDIĞI ŞİRKETLERİN TEKELLEŞME SONUCU TÜM SEFERLERİNDEN YÜKSEK KÂR ELDE ETMESİNİ SAĞLAMAK DEĞİL; VERGİLERİNİ DÜZENLİ VE EKSİKSİZ OLARAK ÖDEYEN VE AYNI İLÇENİN ÇEŞİTLİ MAHALLELERİNDE YAŞAYAN VATANDAŞLARININ, BU TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİNDEN MÜMKÜN OLDUĞUNCA EŞİT OLARAK İSTİFADE ETMESİNİ SAĞLAMAKTIR. KALDI Kİ BURADA SÖZ KONUSU OLAN ULAŞIM, ADA GİBİ ETRAFI DENİZİLE KAPLI BİR İLÇENİN BİR MAHALLESİNDEN, MAHALLENİN İDARİ OLARAK BAĞLI OLDUĞU ŞEHRİN DİĞER İLÇELERİNE YAPILAN ALTERNATİFSİZ BİR ULAŞIMDIR. BU ANLAMDA ÖZELLİKLE İLK VE SON MOTOR SEFERLERİNİN DÜZENLENMESİNDE KÂRDAN ZİYADE, HİZMETTE İSTİKRAR VE EŞİTLİK GÖZETİLMELİDİR. BU ULAŞIM, ADADA YAŞAYAN İNSANLAR İÇİN HAVA DURUMUNA VEYA CAN SIKINTISINA GÖRE KEYİF VEYA TURİSTİK AMAÇLA YAPILAN BİR GEZİNTİ DEĞİL; İŞ VE EĞİTİM HAYATININ GEREKLERİ OLARAK KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇTIR. MAVİ MARMARA ŞİRKETİ ZATEN GÜNÜN DİĞER SAATLERİNDE, HATTA ZAMAN ZAMAN MEVZUATA AYKIRI OLARAK MOTORLARIN DENİZE ELVEİŞLİLİK BELGESİNDE BELİRTİLEN KAPASİTESİ ÜZERİNDE AYAKTA DA YOLCU TAŞIYARAK, İNANILMAZ KÂRLAR ELDE ETMEKTEDİR. DOLAYISIYLA GÜNÜN İLK SEFERİNDE YOLCULUK POTANSİYELİ VE KÂRLILIK ÖNCELİK OLMAMALIDIR. YOLCULUK POTANSİYELİNİN TESPİTİ YANILTICI DA OLABİLİR. İLK SEFER SAATİ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ DÜZENLENİR VE SABİT HALE GETİRİLİRSE, ZAMAN İÇİNDE BU SEFERDEN İSTİFADE EDEN YOLCULARIN SAYISI DA ARTABİLECEKTİR. UNUTULMASIN Kİ KARTAL-KADIKÖY METROSU İLK AÇILDIĞINDA, BU HATTI KULLANAN YOLCU SAYISI ÇOK ÇOK AZDI. ANCAK ZAMAN İÇİNDE BU ULAŞIM İMKÂNI, KENDİ YOLCUSUNU OLUŞTURDU VE BUGÜN AYAKTA BİLE DURACAK YER OLMUYOR.
BÜYÜKADA VE HEYBELİADA'DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIN NÜFUS SAYISI, BURGAZADA VE KINALIADA'DA BULUNAN VATANDAŞLARA NAZARAN DAHA FAZLADIR. ANCAK ADALAR'DAN BOSTANCI'YA ALTERNATİF TOPLU ULAŞIM İMKÂNI BULUNMAMAKTADIR. (HATTA YÜRÜYEREK ULAŞMAK DA MÜMKÜN DEĞİL). DİĞER TARAFTAN, KAMU TARAFINDAN VATANDAŞLARA GÖTÜRÜLEN HİZMETLERİN EŞİTLİK PRENSİBİ GÖZETMESİ GEREKİR. BÜTÜN BU HUSUSLAR DİKKATE ALINDIĞINDA, NÜFUS SAYISI, TARİFENİN GEÇERLİK ZAMANI, YOLCULUK POTANSİYELİNİN TESPİTİ VE KÂRLILIK GİBİ HUSUSLARIN, VERGİLERİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN BİR KISIM VATANDAŞIN İBB GÖREVLERİNDEN OLAN TOPLU ULAŞIMDAN İSTİFADE NOKTASINDA, ANAYASAL HAKLARINA AYKIRI DÜZENLEMELERLE MAĞDUR EDİLMESİNE GÖZ YUMULMASI İÇİN GEREKÇE OLAMAYACAĞI VE KABUL EDİLEMEYECEĞİ AÇIKTIR. VERGİLERİNİ DÜZGÜN ÖDEYEN VATANDAŞLAR İÇİN DEVLETİNDEN BU VERGİLERİN KARŞILIĞINDA HİZMET ALMAK VE BU HİZMETTEN EŞİT ŞEKİLDE İSTİFADE EDEBİLMEK ANAYASAL HAKLARDANDIR. BURGAZADA VE KINALIADA’DA BULUNAN VATANDAŞLAR, BU ADALARIN NÜFUSU DAHA AZ DİYE BİRTAKIM VERGİLERİNİ DİĞER ADALARDA BULUNAN VATANDAŞLARDAN DAHA AZ MI ÖDÜYORLAR Kİ, KAMUCA SAĞLANAN ULAŞIM HİZMETİNDEN DE DAHA AZ İSTİFADE ETSİNLER? KAMU, OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NDEN, YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ’NDEN VE AVRASYA TÜNELİ’NDEN GEÇİŞ GARANTİSİ ALTINDA KALAN SAYILAR İÇİN HER GÜN MİLYONLARCA TL ÜCRET ÖDEMEKTEDİR. İBB DE MAVİ MARMARA ŞİRKETİNİ’NİN BURGAZADA VE KINALIADA’DAN BOSTANCI’YA İLK MOTORUN VARIŞ SAATİNİ, BÜYÜKADA VE HEYBELİADA’DAN YAPILAN İLK MOTORUN VARIŞ SAATİ İLE AYNI OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLEMESİNİ SAĞLAMALI; GEREKİRSE BUNUN İÇİN MAVİ MARMARA ŞİRKETİ’NE BİR AMORTİ BEDELİ ÖDEMELİDİR. HİZMET SAĞLAMANIN VE HİZMETTE EŞİTLİĞİN GEREĞİ BUDUR.
MAVİ MARMARA ŞİRKETİNİN İBB’DEN ALDIĞI RUHSATA İSTİNADEN ADALAR-BOSTANCI ARASINDA TOPLU ULAŞIM MAKSADIYLA YAPTIĞI DENİZ MOTORU SEFERLERİNİN, BURGAZADA VE KINALIADA'DA BULUNAN VATANDAŞLARIN SABAH İLK SEFERİ KULLANARAK BOSTANCI'YA, BÜYÜKADA VE HEYBELİADA'DAKİ VATANDAŞLARLA AYNI SAATTE ULAŞACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMESİNİ, BU TARİFEDE İSTİKRAR SAĞLANMASINI VE BUNUN EN KISA ZAMANDASAĞLANMASINI TALEP EDİYORUM.
​SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

 

BUNU SAĞLAMAK MAVİ MARMARA ŞİRKETİ İÇİN SON DERECE BASİT VE KOLAYDIR. BOSTANCI’DAN GECE SON SEFERİ YAPAN MOTOR, ERTESİ SABAH BURGAZADA VE KINALIADA’DAN BOSTANCI’YA İLK SEFERİ YAPMAK ÜZERE BURGAZADA’YA BAĞLAYARAK GECEYİ ORADA GEÇİRMEKTEDİR. BU MOTOR SABAH İLK SEFERİ HEYBELİADA’DAN KALKAN İLK MOTOR GİBİ 0545’TE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TAKDİRDE SORUN ÇÖZÜLMÜŞ; TOPLU ULAŞIMDAN İSTİFADE ANLAMINDA HAKKANİYET VE EŞİTLİK SAĞLANMIŞ OLACAKTIR. DİĞER BİR ALTERNATİF DE, SABAH İLK MOTOR SEFERİNİN KINALIADA’DAN BAŞLATILIP TEKMİL ADALAR ÜZERİNDEN BOSTANCI’YA VARACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMESIDIRBugün Rifka imzanı bekliyor!

Rifka koray bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Burgazada ve Kınalıada’dan ilk seferler öne alınsın». Rifka ve imza atan diğer 49 kişiye katıl.