British Museum Çalınan Eserlerin Tam Listesini Açıklasın

British Museum Çalınan Eserlerin Tam Listesini Açıklasın

Başlama tarihi:
8 Eylül 2023
Muhatap:
George Osborne CH (Chair of Board of Trustees, British Museum)
İmzalar: 4.307Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

İngiltere'nin ünlü müzelerinden British Museum'un depolarından çalınan ve kaybolan eserlerin bazılarının internet üzerinden satışa konduğu ortaya çıktı.

British Museum’da Türkiye topraklarından da giden çok sayıda tarihi değer sergileniyor. Bu nedenle yaşanan soygun ve kayıp olayıyla ilgili haber ve gelişmeleri kaygıyla izliyoruz.

Çalınan, kaybedilen ve geri kazanılacağı belirsiz eserler arasında Türkiye coğrafyasından giden eserler olup olmadığını bilmek, Türk kamuoyunun hakkı ve meşru talebidir. Bu nedenle, çalınan eserlerin listesinin açıklanmasını, en azından yetkili kurumlarla paylaşılmasını talep ediyoruz.    

2.000’e yakın objenin kaybedilmesi, izlerinin bulunamaması, bu durumunun ancak çalınan objelerinin bir kısmının internette satışa çıkmasıyla ortaya çıkması etkin bir soruşturma yürütülmediğini ortaya koyuyor.      

British Museum Yönetiminin, yalnızca İngiliz vatandaşlarına ve uluslararası arkeoloji ve müzecilik camiasına değil, özellikle Türkiye’deki ilgili kurumları, kamuoyunu ve bilim insanlarını bu olayın ayrıntıları, ve soruşturmanın gidişatı konusunda şeffaflıkla bilgilendirmesi gerektiğine inanıyoruz.

Ayrıca, British Museum envanterinde bulunan, Türkiye kökenli eserlerin yeniden gözden geçirilmesini, ve orijinallik yönüyle incelenmesini, sonucun Türk yetkililerle paylaşılmasını da talep ediyoruz. Bu işlem, soygun olayının zarar verdiği güven ilişkisinin tamiri için iyi bir başlangıç olacaktır.

Bu olayın, tarihi eserlerin köken ülkelere iadesi tartışmalarına yeni bir boyut katması kaçınılmazdır. Bu bağlamda, Britanya Parlamentosu Partilerarası British Museum Komitesinin Başkanı, Sayın Tim Loughton’un, iade taleplerinin yeniden dile getirilmesini "bariz fırsatçılık" diye nitelemesi son derece talihsiz bir açıklama olmuştur.

Biz British Museum’un, yeni Direktörü Sir Mark Jones’un yönetiminde, bu süreci böyle hezeyanlardan uzak, akılcı, dürüst ve şeffaf bir şekilde, ve köken ülkelerin yetkili kurumlarıyla yapıcı bir diyalogla yürütmesini bekliyor ve umuyoruz.

Hemen destekle
İmzalar: 4.307Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Karar Vericiler

  • George Osborne CHChair of Board of Trustees, British Museum