Bisiklet Yolunun Başka Amaçlar İçin Kullanılması

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.


Ülkemizde son yıllarda çok güzel bisiklet yolları yapıldı ve bu yollar tamamen belediyeler tarafından bisiklet kullanıcılarına tahsis edilmiş yollardır ve yapılış amacı bisiklet kullanıcılarının güvenli bir seyir yapması dır.

Fakat ülkemiz de bu yollarda bazı kullanım hataları vardır bunlar: Bisiklet yolunda yürümek,engelli araçlarını bisiklet yolunda kullanmak,araçları bisiklet yoluna park etmek ve en önemlisi bisiklet yolunda motorlu araçla seyir yapmak bu tür durumlar bisiklet sürücülerinin güvenliğini tehdid etmekde ve bisiklet sürücüleri bu yolu kullanamadığından hem güvenli bir seyir yapamıyor. Hemde diğer yollarda (araç yolları,yürüyüş yolları) gibi yerlerde bisiklet sürülmeye mecbur bırakılıyor.

Bu imza kampanyasında yapılmak istediğim bisiklet yolunun tamamen bisikletlilere ait olmasıdır bunun için internette çeşitli araştırmalar ve yurtdışında yaşayan arkadaşlarımdan bilgi aldım Hollanda da bisiklet yolunu motorlu taşıtların kullanmasının aşırı caydırıcı bir şekilde para cezası var aynı cezalar İngilterede de geçerli (araştırmalarıma göre ingilterede bisiklet yolun da YÜRÜMEK bisiklet kullanıcılarının hakkına gasp olarak gözüküyor ve 100 sterlin(450tl) cezası var) Türkiye de ise T.C. trafik ceza kanunu na göre bisiklet yoluna park etmek 80 tl bisiklet yoluyla kesişen yollarda bisikletlilere yol vermemek 129 tl cezası var fakat bu cezalar hiçbir şekilde uygulanmıyor hiçbir şekilde denetim yapılmıyor bu imza kampanyasında istediğim tek şey bisiklet yolu bisikletlilerin olsun ve artık hakkımız gasp edilmesin sıkı denetim ve caydırıcı cezalar istiyoruz...