Karabağ Azerbaycanındır; Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmelidir.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.


Dünya Suriyeli göçmenlere gösterdiği ilgiyi neden vatanlarından yıllardır "gaçkın" olarak yaşayan Azerbaycan Karabağlı soydaşlarımıza göstermiyor.

Azerbaycan topraklarının %20 si Ermenistan'ın işgali altındadır. BM güvenlik konseyinin 1993 yılında oy birliğiyle aldığı karar neden uygulanmıyor.

Yüz binlerce gaçkının kendi vatanında insan gibi yaşama hakkı neden elinden alınıyor.

Türk milleti olarak Türk dünyasının birlik ve beraberliğini göstermek adına Ermenistanın Karabağdaki Azerbaycan topraklarından çekilmesini sağlamak için bu imza kampanyasına katılarak Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmalıyız.

Tüm dünyaya iki devlet bir millet olduğumuzu göstermeliyiz.

100. YILDA 100.000 İMZA

Türk Milletinin kardeş Azerbaycan halkıyla bir ve beraber olduğunu tüm dünyaya deklare ediyor ve talebimiz olan aşağıda yazılan 4 maddenin hemen ve acilen uygulanması için yetkililer tarafından adım atılmasını bekliyoruz.

TALEPLERİMİZ

1- Karabağ Azerbaycan toprağıdır, öyle de kalacaktır; Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından acilen geri çekilmelidir.

2- Karabağın Ermenistan tarafından işgal edildiğine ve Karabağın Azerbaycan toprağı olduğuna dair 30 nisan 1993 tarihli ve 3205 sayılı oturumunda oy birliği ile kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararları hemen ve acilen uygulanmalıdır.
(1. uzun süreli, devamlı ateşkesin sağlanması amacıyla tüm askeri operasyonların ve düşmanlık eylemlerinin derhal durdurulmasını, ayrıca tüm işgalci güçlerin Kelbecer ilinden ve Azerbaycan'ın diğer zamanlarda işgal edilmiş bölgelerinden derhal çıkarılmasının önemini belirtmektedir; )

3- Ermenistan askerleri ve çeteleri tarafından çoluk çocuk demeden hunharca katledilen yüzlerce Azerbaycanlının 20.yüzyılın sonlarında,tüm dünyanın gözleri önünde yok edildiği, Hocalı ( xocalı ) soykırımı unutulmamalı, soykırımı yapanlar bulunarak en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

4- Ermenistanın işgalciliği nedeniyle kaçgın ( göç etmiş ) duruma düşmüş yüz binlerce Azerbaycanlının tazminat hakları BM tarafından tespit edilmeli ve mağduriyetleri Uluslar arası fonlardan karşılanmalı, memleketleri olan Karabağda Azerbaycan bayrağı altında,huzur içinde ve
insanca yaşayabilecekleri ortam acilen sağlanmalıdır. ( 1 Ağustos 2018 )

Sunulacak Makamlar :

Türkiye Cumhurbaşkanı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı
TBMM Başkanlığı
AB Parlemantosu
BM Güvenlik Konseyi

 

İmza : Namık Kemal Yıldırım