Çifte Standarda Son Verilsin ve Karer Bölgesi'nin Yolları Yapılsın

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.


Bingöl Valiliği'ne ve İl Özel İdaresi'ne

 

Bingöl'ün Adaklı İlçesi'nin Karer Bölgesi, 9 köyden ve onlarca mezradan oluşan geniş bir coğrafyadır. Bingöl'ün diğer bölgelerine ve köylerine hizmet götürülüp yolları yapılırken Karer Bölgesi'ne ne hizmet götürülmekte ne de yolları yapıldı. Hem Bingöl il merkezi tarafında hem de Adaklı İçesi tarafında yollar Karer Bölgesi sınırlarına kadar yapılırken Karer Bölgesi yolları yapılmamıştır. Bu da Karer Bölgesi insanlarına yönelik çiftestandartı akla getiriyor.

 

Karer yolları ilkbaharda ve sonbaharın son aylarında çamurlu olmaktan kaynaklı yaz aylarında da yoğun tozdan dolayı bölge halkı için çileli bir hal almaktadır. Yolların darğlığı ve güvenlik bariyerlerinin olmaması hem sürücüler hem de yolcular için ölümcül tehlikeler içermektedir.

 

2013'te, 2014'e ve 2015'te İstanbul'daki Karerliler Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticilerinden, Karer köylerinin muhtarlarından ve bazı Karerlilerden oluşan heyetler Bingöl Valisi, Bingöl Milletvekilleri ve bazı bakanlarla görüşüp Karer'in sorunlarıyla ilgili raporları kendilerine verdiler. Vali'den bakan ve milletvekillerine hepsi gerekenin yapılacağına dair söz vermelerine rağmen herhangi bir adım atılmadı.

 

Karerliler olarak sorunlarımıza ve çözümlerine dair çağrılarımızın dikkate alınmasını ve gerekenlerin yapılmasını arz ve talep ediyoruz.

 

Av-Kar (Avrupa'daki Karerliler Derneği) Yönetim Kurulu

12.06.2019