Petitioning Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı and 1 other

Çocukları şiddete ve zorbalığa özendiren "Mazlum" adlı oyuncak piyasadan kaldırılsın!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan ricamızdır;

Birlik Oyuncak'ın piyasaya sürdüğü "Mazlum" adlı oyuncak ayı, Türkiye'de şiddetin ne denli yaygınlaştığını ve sıradanlaştığını bir kez daha gösteriyor! 

Yaygınlaşmış şiddeti, özellikle çocukların güçsüz, "mazlum" olarak gördüğü varlıklara ve hayvanlara yönelik şiddeti özendiren, zorbalığı ve kaba kuvveti yücelten "Mazlum" adlı oyuncağın çocukların ruhsal gelişimi açısından son derece zararlı olduğuna inanıyoruz. 

"Mazlum"un paketinin üzerinde "Vur vur hoşuma gidiyor," yazıyor. Oyuncak ayının yanağında ve yüzün çeşitli yerlerinde dikişler ve darbe izleri var.

Mazlum konuşan bir oyuncak ayı. Darbe alınca konuşuyor.

Mazlum'un darbe alınca kurduğu cümlelerin bir kısmı dehşet verici:  "Ah vurma", "Tamam abi," "Vurma abi", "Vur vur hoşuma gidiyor", "Boyun kısa olmasa gösterirdim sana", "Elhamdüllilah dayağa doyduk!"

Oyuncak ayısı Mazlum'u tanıtan bir çocuğun çektiği video da, şiddet eylemini tarif eden cümlelerin nasıl sıradanlaştığını, bir çocuk tarafından kolaylıkla kullanılabildiğini bir kez daha gösteriyor:

https://www.youtube.com/watch?v=AKGXTKzfTg0

Ruh sağlığı bozuk, şiddet eğilimli, özellikle hayvanlara yönelik merhamet, sevgi ve ihtimam duyguların yoksun çocuklar yetişmesini istemiyoruz. Bu nedenle, şiddeti bu şekilde özendiren, oyunlaştırarak yaygınlaştıran oyuncakların piyasadan kaldırılmasını talep ediyoruz. 

Dört Ayaklı Şehir

 

This petition will be delivered to:
  • Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı
  • Sermaye Piyasası Kurulu

    Dört Ayaklı Şehir started this petition with a single signature, and now has 1,101 supporters. Start a petition today to change something you care about.
    This cause needs your help. Every signature counts!