Kampanya Kapatıldı

Çocukları şiddete ve zorbalığa özendiren "Mazlum" adlı oyuncak piyasadan kaldırılsın!

Bu kampanya 1.111 destekçiye ulaştı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan ricamızdır;

Birlik Oyuncak'ın piyasaya sürdüğü "Mazlum" adlı oyuncak ayı, Türkiye'de şiddetin ne denli yaygınlaştığını ve sıradanlaştığını bir kez daha gösteriyor! 

Yaygınlaşmış şiddeti, özellikle çocukların güçsüz, "mazlum" olarak gördüğü varlıklara ve hayvanlara yönelik şiddeti özendiren, zorbalığı ve kaba kuvveti yücelten "Mazlum" adlı oyuncağın çocukların ruhsal gelişimi açısından son derece zararlı olduğuna inanıyoruz. 

"Mazlum"un paketinin üzerinde "Vur vur hoşuma gidiyor," yazıyor. Oyuncak ayının yanağında ve yüzün çeşitli yerlerinde dikişler ve darbe izleri var.

Mazlum konuşan bir oyuncak ayı. Darbe alınca konuşuyor.

Mazlum'un darbe alınca kurduğu cümlelerin bir kısmı dehşet verici:  "Ah vurma", "Tamam abi," "Vurma abi", "Vur vur hoşuma gidiyor", "Boyun kısa olmasa gösterirdim sana", "Elhamdüllilah dayağa doyduk!"

Oyuncak ayısı Mazlum'u tanıtan bir çocuğun çektiği video da, şiddet eylemini tarif eden cümlelerin nasıl sıradanlaştığını, bir çocuk tarafından kolaylıkla kullanılabildiğini bir kez daha gösteriyor:

https://www.youtube.com/watch?v=AKGXTKzfTg0

Ruh sağlığı bozuk, şiddet eğilimli, özellikle hayvanlara yönelik merhamet, sevgi ve ihtimam duyguların yoksun çocuklar yetişmesini istemiyoruz. Bu nedenle, şiddeti bu şekilde özendiren, oyunlaştırarak yaygınlaştıran oyuncakların piyasadan kaldırılmasını talep ediyoruz. 

Dört Ayaklı Şehir

 Bugün Dört Ayaklı imzanı bekliyor!

Dört Ayaklı Şehir bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı: "Mazlum" adı verilen ve çocukları şiddete özendiren oyuncak piyasadan kaldırılsın!». Dört Ayaklı ve imza atan diğer 1.110 kişiye katıl.