Kampanya Kapatıldı
Kampanyanın muhatabı: Dernekler Dairesi Başkanlığı ve 4 diğer muhatap daha

Bila Enstîtuya Kurdî were vekirin! Kurdish Institute of Istanbul should be reopened!

Bila Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê dîsa vebe!
Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê ji sala 1992an bi vir de ji bo parastin û pêşvebirina ziman, wêje û dîroka kurdî xebatan dike. Ji sala 2006an heta roja ku deriyê wê hate şikandin û piştre jî hate mohkirin, bi navê Komeleya Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê xebatên xwe didomandin.
Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê her çi qas ji ber rewşa siyasî û hiqûqî ya Tirkiyeyê bi navê "Komeleya Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê" xebatên xwe meşandibin jî, her tim wekî saziyeke akademîk û dibistaneke kurdî xebat kiriye.
Heta niha bi hezaran kes li Enstîtuya Kurdî hînî zimanê kurdî (kurmancî û kirmanckî) bûne. Her wiha gelek berhemên der barê ziman, wêje û dîroka kurdî de ji hêla Enstîtuya Kurdî ve  hatine amadekirin. Enstîtuya Kurdî Ji bo pêkanîna hişmendiya parastin û pêşvebirina ziman û nasnameya kurdî ji bo çareseriya demokratîk a kêşeya kurdî gelek panel, semîner, sempozyûm û konferans li dar xistine, endam û rêveberên wê beşdarî gelek çalakiyên bi vî rengî bûne.
Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê bi biryarnameya bi hêza qanûnê (KHK) ya 679an hate girtin. Bi vê biryara neheq û nehiqûqî derbeyeke mezin li xebatên çand û zimanê kurdî ketiye. Bi sedan kesên ku li vê sazîyê hinî kurdî dibûn, mexdûr bûne. Em wekî hemwelatiyên vî welatî dixwazin ku ev biryar were betalkirin û Komeleya Enstîtuya Kurdî ji nû ve were vekirin.
-----------------------------------------------------------------------
İstanbul Kürt Enstitüsü yeniden açılsın!
İstanbul Kürt Enstitüsü 1992 yılından kapatıldığı 31.12.2016 tarihine kadar, Kürt dili, edebiyatı ve tarihi ile ilgili çalışma yapan bir araştırma ve dil öğretim kurumu idi. Türkiye’deki verili hukuki sınırlamalar nedeniyle önce bir şirket bünyesinde, 2006 yılından sonra ise dernek statüsü ile çalışmalarını yürütmüştür. Ancak ismi dernek olsa da bu kurum bir araştırma merkezi ve Kürtçe dil okulu olarak faaliyet göstermiştir. Bugüne kadar Kürt dili, edebiyatı ve tarihi ile ilgili çalışmaları ve çıkardığı ürünler ile saygın bir yer edinen İstanbul Kürt Enstitüsü, Kürtlerle ilgili onlarca kitabı yayına hazırlamıştır. Her yıl yüzlerce kişiye Kürtçe (Kurmancî- Zazakî) dil öğreten İstanbul Kürt Enstitüsü kapatıldığında dil öğrenmekte olan 300 öğrencisi bulunmaktaydı. Enstitü Kürt dili ve kültürü ile ilgili onlarca panel, seminer, sempozyum, konferans gibi bilimsel etkinlik düzenlemiş, yönetici ve üyeleri onlarca ulusal ve uluslararası akademik ve bilimsel etkinlikte yer almıştır.
Araştırma ve dil öğretme dışında bir eylemi ve etkinliği olmayan İstanbul Kürt Enstitüsü 679 numaralı KHK kapsamında kapatılmıştır. Bu haksız ve hukuksuz karar ile Kürt dili ve kimliği önemli bir darbe almıştır. Milyonlarca Kürt yurttaşın yaşadığı İstanbul gibi mega bir kentte İnsanların kendi dillerini öğrenebileceği en etkin kurum olan İstanbul Kürt Enstitüsü'nün kapatılması büyük bir haksızlıktır. Bir yurttaş olarak bu yanlış kararın geri alınmasını ve İstanbul Kürt Enstitüsü’nün tekrar açılmasını talep ediyorum.

-----------------------------------------------------------------------

Kurdish Institute of Istanbul should be reopened!
Kurdish Institute of Istanbul is a research and language institution that has been serving the Kurdish language, literature, and history from the day it was opened in 1992 to the day it was closed down on December 31 of 2016. Due to the given limitations in Turkey, it has carried out its activities as an association since 2006. Despite its status as an association, it has operated as a research centre and Kurdish language school.
Kurdish Institute of Istanbul, which has a prestigious place thanks to its studies and publications regarding the Kurdish language, literature, and history, has edited out numerous books regarding the Kurds. When it was closed down, the Institute had 300 students, and it was already teaching hundreds of people Kurdish (Kurmanji and Zazaki) every year. It has also organized scientific activities such as panel discussions, seminars, symposiums, and conferences on Kurdish language, literature, history and its directors and members have taken part in many national and international academic and scientific activities.
Kurdish Institute of Istanbul, which has only carried out educational and academic activities, was closed down under the Statutory Decree No. 679. With this unjust and unlawful judgement, Kurdish language and identity has taken a major blow. The closure of Kurdish Institute of Istanbul which is an active institution where people can learn their mother tongue in a megacity like Istanbul where millions of Kurdish citizens reside is unfair. As a citizen I demand this misjudgement be revoked and Kurdish Institute of Istanbul be reopened.

 

 

Bju kampanya şunlara teslim edildi:
 • Dernekler Dairesi Başkanlığı
 • HDP İstanbul Milletvekili
  Pervin Buldan
 • HDP İstanbul Milletvekili
  Garo Paylan
 • CHP İstanbul Milletvekili
  Mustafa Sezgin Tanrıkulu
 • HDP Siirt Milletvekili
  Kadri Yıldırım

İstanbul Kürt Enstitüsü Derneği bu kampanyayı bir imzayla başlattı, şimdi 2.159 destekçisi var. Görmek istediğin değişimi yaratmak için bugün sen de bir kampanya başlat.
Bugün yasin imzanı bekliyor!

yasin can bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Bila Enstîtuya Kurdî were vekirin! İstanbul Kürt Enstitüsü yeniden açılsın! Kurdish Institute of Istanbul should be reopened!». yasin ve imza atan diğer 2.158 kişiye katıl.