BEYLERBEYİ İLKOKULU BİZİMDİR!

BEYLERBEYİ İLKOKULU BİZİMDİR!

Başlama tarihi:
12 Ağustos 2022
İmzalar: 2.183Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Sibel Türkezer

Okulumuz 1923 yılında kurulmuş, Cumhuriyet ile yaşıt bir ilkokuldur. Beylerbeyi Mahallesi'nin tek ilkokuludur. 3 yıldır deprem riski ile yıkılan eski binamızın yerine inşa edilen okulumuzun bitmesini bekliyorduk. Bu yılları, Küplüce Mahallesi'ndeki Şehit Cengiz Hasbal Ortaokulu'nda misafir olarak geçirdik. 4 katlı bir ortaokulun en üst katına sığışarak pek çok sorunla beraber sabrettik. 7-11 yaş öğrencilerimiz ortaokul öğrencileriyle birlikte binanın 4. katında senelerini riskler altında geçirdi. 

Nihayet okul inşaatımız bitti ve biz, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda Anadolu yakasında, boğazın en güzel yerlerinden birindeki tarihi okulumuzun yeni binasına geçmeyi umuyorduk ki, dere yatağına inşa edilmiş yıkım kararı alınan başka bir okulun, Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin okulumuza yerleştirileceğini öğrendik. 

Valiliğimizin ,Milli Eğitim Müdürlüğümüze gönderdiği ,SAYI-E-62024621-755.99.54815931 sayılı yazısında; Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesinin boşaltılması istenmektedir. Beylerbeyi Muhtarlığı’nın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğu karşılıklı görüşmede Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin en az 2-3 yıl (yeni binaları yapılana kadar ) Beylerbeyi İlkokulu’nda okuyacakları söylendi.

Bize, yüzlerce öğrencimize ne olacağı ise belirsiz. Misafir olduğumuz okula da bizim yeni binamıza geçeceğimiz düşünülerek başka bir misafir okul düşünülmüş. Belki de, şu an bulunduğumuz Şehit Cengiz Hasbal Ortaokulu binasından ayrılıp, çevredeki başka bir okula, Burhaniye İlkokulu'na misafir yani sürgün gönderilip ikili öğretime geçecekmişiz. İlkokul ergonomisine uygun olarak planlanan binanın lise öğrencilerine de hizmet vermesi mümkün değildir. Yeni binanın bu şekilde kullanılması kaynak ve zaman ve israfıdır. Planlama öngörüsüzlüğüdür. 

2.Mahmud döneminden günümüze kadar gelmiş bir eğitim yuvası olan Beylerbeyi İlkokulu’nun kıymetini anlayamayan geçmiş yönetimlerin hatası ile deniz kenarındaki tarihi ilkokulumuz yerine; teselli binası olarak yapılan bu yapının Eğitim-kültür beklentisinden saparak ele alınması; geleceğimizi de geçmişimizden kopartan bir sürece yol açacaktır. 

Velilerimiz, çocuklarımız, mahallemiz son derece huzursuz. Okulumuzu geri istiyoruz. Çok kişi, çocuk, veli, öğretmen mağdur edilecek. Böyle giderse, bu yanlıştan dönülmezse okulumuz dağılacak ve sonunda Cumhuriyet ile yaşıt bir okul kapatılıp tarih olacak. 

Yetkililerin sözlerinin arkasında durmasını binamızın İlkokul ve anaokulu olarak 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda hizmete açılmasını istiyoruz.

Hemen destekle
İmzalar: 2.183Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle