Kampanya Kapatıldı

Bakayalara Çözüm! 2017

Bu kampanya 232 destekçiye ulaştı


Yoklama Kaçağı ve Bakaya Çalıştırana 2 Yıla Kadar Hapis
Savunma Bakanlığı'nın iş yerlerine gönderdiği tebligatta asker kaçağı ve bakayaları çalıştırmanın suç olduğu belirtilerek, söz konusu çalışanların askerlik şubelerine yönlendirilmeleri, aksi takdirde cezalandırılacakları belirtiliyor.

 

Söz konusu bu uygulamaların son örneği, yakın zamanda, yoklama kaçaklarının ve bakayaların çalıştıkları iş yerlerine gönderilen Milli Savunma Bakanlığı tebligatları olarak karşımıza çıktı.

“Askeri Ceza Kanunu’nun 75. maddesine dayanan bu uygulama ile yoklama kaçaklarının ve bakayaların çalıştıkları iş yerlerine gönderilen Bakanlık tebligatlarında, söz konusu kişilerin işten çıkarılmasına ilişkin bir baskı mekanizması işletilmeye başlanmıştır.

“İşverene yapılan Bakanlık bildirimi ile yoklama kaçağı ve bakaya olan kişileri çalıştırmanın bir ‘suç’ olduğu belirtilmiş ve bu kişilerin askerlik şubesine yönlendirilmeleri konusunda işveren üzerinde bir baskı oluşturulmaya başlanmıştır.

“Tebligatta belirtilen şekilde, söz konusu kişiyi askerlik şubesine yönlendirmeyen işverenler ise olağanüstü hal koşullarında iki yıla kadar ceza ile tehdit edilmiştir.

“400 bin kişiyi hedef alıyor”
“Yakın bir zamanda derneğimize gelmeye başlayan başvurularda, söz konusu bu uygulama ile birlikte birçok kişinin, yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu gerekçesiyle işten atılma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu biliyoruz.

“Zorunlu askerlik hizmetini yapmayan ya da yapmayı reddeden yaklaşık 400 bin kişiyi daha hedef alan bu uygulamanın, özellikle içinde bulunduğumuz OHAL koşullarının bir yansıması da olarak, bir insan hakkı ihlali olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var.

“Yaşamlarımıza yönelik saldırı”
“Milli Savunma Bakanlığı tarafından gönderilen bu tebligatlar bir yandan askerlik yapmamış kişiler üzerinde yaptırım oluşturuyor

 

 

“Kimse çalışma hakkından yoksun bırakılamaz”

 

 

Yuva yıkan,nitelikli işciyi emekciyi zor durumda bırakan 3 milyon aileyi etkileyen bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz.Bugün ceyhun imzanı bekliyor!

ceyhun tarhan bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Bakayalara Çözüm!». ceyhun ve imza atan diğer 231 kişiye katıl.