Bahçeşehir Üniversitesi Karbon Nötr Olacağı Tarihi Açıklasın!

Mücadele alanı:İklim Krizi
Bu kampanya, "İklim Krizi" mücadele alanındaki 33 imza kampanyasından birisi.Bu mücadele alanı hakkında daha fazla bilgi et.

Bahçeşehir Üniversitesi Karbon Nötr Olacağı Tarihi Açıklasın!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.

Bahçeşehir Üniversitesi ve tarafına Çağla İrem Taşkın bu kampanyayı başlattı

İklim krizi bize hiç uzak değil!  Araştırmalar, iklim krizi ile mücadele konusunda zaman tükenmeden harekete geçmemizi, 2050'ye kadar karbon emisyonlarını azaltmamızı ve net sıfır emisyon düzeyine erişmemiz gerektiğini söylüyor. Üniversiteler, binlerce öğrenci ve akademisyenin en çok zaman geçirdiği ve bilimsel gelişmeler ile uygulamalara öncülük eden yerler. Bahçeşehir Üniversitesi sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyeti ve yaklaşımı ile ülkemizdeki öncü üniversitelerden biri. Üniversitemiz iklim krizi ile mücadelede de hem ülkemizdeki hem dünyadaki üniversitelere öncülük etsin, karbon nötr olsun! Aksi takdirde şimdi öğrenci olan bizler, 30’lu, 40’lı yaşlarımızdayken, iklim krizinin getirdiği problemlerle savaşmak zorunda kalacağız.

Üniversitemiz iklim kriziyle ilgili toplantılara katılarak ve bu konuyu ders müfredatına ekleyerek iklim kriziyle mücadelede öncü olan bir üniversite oldu, ancak şimdi bir adım öteye gitme zamanı.

Üniversitemizin yöntemine çağrımızdır:  Bilimin ışığında eğitim veren bir kurum olarak, bilimin gerektirdiklerini acilen yerine getirin, Net Sıfır emisyon düzeyine ulaşma hedefiyle, Karbonsuzlaşma Eylem Planı hazırlayın ve uygulayın! Bu plan şunları içermeli:

  • Enerji verimliliğinin ve tasarrufunun iklim kriziyle mücadelede büyük önem arz ettiği açıktır. Buna bağlı olarak, üniversite binalarının elektriğini güneş panellerinden sağlayın ve binalarda enerji verimliliğini hedefleyin.
  • Kampüs içinde karbon yutak alanı görevi gören yeşil alanları koruyun ve artırın.
  • Yemekhane ve kafeteryalarda oluşan atıkları azaltın: Pipet, plastik çatal- bıçak- tabak ve plastik poşet kullanımını yasaklayın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesi kapsamında Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne kaydolun.
  • Kampüste belirli alanlara su sebilleri yerleştirin ve öğrencileri su matarası kullanmaya teşvik edin. Bu uygulama, öğrencilerin suya ücretsiz erişimini sağlayacak ve öğrencilere ekonomik olarak da destek olacaktır.
  • Kampüste bostan oluşturun, yemekhane ve kafeteryalarda bu bostandan elde edilen sebzeleri kullanın ve gıda atıklarını kompost yapın.
  • Yağmur sularını biriktirin ve gereken yerlerde kullanımını sağlayın.
  • Tüm bu süreçleri, karar alma ve eylem mekanizmalarına öğrencilerin de katılımını sağlayarak ilerletin.

Karbon nötr ve yaşanabilir bir gelecek için, bu eylem planını oluşturmanızı ve hayata geçirmenizi talep ediyoruz.

İklim kriziyle mücadelede en önemli şey farkındalık kazanmak, bu krizin doğurabileceği sonuçları diğer insanlarla paylaşmak ve bizi aydınlığa çıkaracak metotları günlük hayatımıza entegre etmektir. Siz de yolculuğumuzda bizimle olmak istiyorsanız kampanyamızı imzalayıp, insanlarla paylaşabilirsiniz! 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.