Avanos çarşı merkezi araç trafiğine kapatılarak, Avanos turizm ve ticareti kazansın.

Avanos çarşı merkezi araç trafiğine kapatılarak, Avanos turizm ve ticareti kazansın.

1.443 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Avanos Kaymakamlığı (Kaymakam Olgun ÖNER) ve

Bu kampanya neden önemli?

Bu talebi ileten bizler  Kapadokya’nın İncisi Avanos’ta yaşayanlar, Avanos'ta ticaret yapanlar ve Türkiye'nin herhangi bir yerinde Avanos'a hayranlık duyan insanlarız, talebin konusu sürdürülebilir turizm,  ekonomi  ve Kapadokya turizmi için çok önemli ve acildir.

                Bölge turizmi pandemi, seyahat kısıtlamaları, global ekonomik kriz ve bunların ürettiği diğer sebeplerle değişim, dönüşüm ve kayıplara uğradı. Avanos esnafları olarak bizlerde ciddi maliyetlere katlanarak  işyerlerimizi ayakta tutmaya çalıştık, çalışıyoruz.
                Avanos turizmini ve turizme bağlı ticareti  kayıpsız, Avanos ruhuna uygun, çevreci, daha kolay yönetilebilir, sürdürülebilir, gürültüsüz, verimli, kazançlı, kaliteli bir hale dönüştürebilmemiz gerekmektedir. Bunu yapabilmenin yegane ve ilk yolu Avanos çarşı merkezini araç  trafiğine kapatmak ve gerekli görülen yerlere işaret,  bilgi,  yönlendirmeler ve personel yardımıyla kısa sürede Merkez trafiğini ve turizm hareketini yönetilebilir, kendiliğinden akan, sorunsuz kazançlı hale getirebiliriz.

                Öyle ki onca gelen araç ve insan hareketinin nerdeyse % 80 i kayıp ediliyor ve diğer %20 lik  kısım da bu kalabalık ve keşmekeşte Avanos’u yeterince gezmeden , görmeden ve bununla beraber yeme, içme, alışveriş yapma, konaklama gibi faaliyetlerini erteliyor yada kısa kesiyor.
                Avanos  hem en ferah ve nefes alınabilir hem de  Kızılırmak  ve El Sanatları ile turizmde avantajlı haliyle  Kapadokya’nın  eşsiz bir İlçesi.
Buna rağmen ;

-          Motorlu araç hareketliliği ve yoğunluğu turizmi ve gelirlerini negatif etkiliyor.

-          Avanos merkezine araçla giren misafirlerimizin büyük bir kısmı (%70,80)  5-10 dakika içinde tekrar ilçeyi terk ediyor.

-          Araç trafiğinin yarattığı gürültü ve stres misafirlerin ilçede kalma süresini azaltıyor.

-          Eski evlerimiz, sokaklarımız, el sanatlarının sergilendiği işletmeler daha az (adet ve süre) ziyaret ediliyor.

-          Bu kalabalık ile kent-şehir hissi yaratan bu kalabalık ve gürültü Avanos’u iyi temsil etmiyor. Hak ettiği temsili sağlamıyor.

-          Bu sebeplerden dolayı Avanos’a gelen misafirlerin konaklama tecrübesi Avanos için  tanıtımda pozitif katkı sunmaktan öte,  olumsuz etkileniyor.

-          Akşam saatlerinde azalan trafiğe rağmen; trafik sürekli dolaşan araçlarla daha gürültülü, kuralsızlıklarla  beraber nobran  bir hal alıyor.

Yukarıda ki tespit ve sonuçların ışığında, Avanos merkez de  motorlu taşıt hareketine kısıtlama, düzenleme ve kurallı kapatma getirerek;  çevre ve insan dostu sakin  sürdürülebilir kazançlı  bir turizm uygulamasıyla, ticareti ve hayatımızı yaşanabilir bir  hale dönüştürmek ve Kapadokya’da Avanos’u kalitede yukarıya taşımak elimizde ve imkan dahilindedir. Bu sebeple yukarıda ki talebimizi iletirken

Gereğini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

1.443 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.