Atatürk ve Cumhurbaşkanı’na hakaretlere hapis değil ağır para cezası verilsin!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.


Cumhurbaşkanı’na hakaret nedeniyle hapse atılan atılana.

Bilmediğim bir konuyla ilgili yazmadan önce genellikle uzmanlara danışırım. Hukuk konusunda da bilgim pek az. Ama bilmediğim konuda bir öneri getireceğim ve belki hukukçu arkadaşlar yardımcı olabilir.

Benim bildiğim bir Atatürk’ün manevi şahsını koruma kanunu var, bir de Cumhurbaşkanı'nın (CB). Yani Atatürk’e veya CB’ye hakaret ederseniz şikayet olmaksızın hapsi boyluyorsunuz.

Şöyle bir tartışma var: CB makamı artık partiler üstü değil, CB olan kişi artık bir partinin başkanı da olabiliyor. Dolayısıyla CB makamının yasalarla korunmasına artık gerek yok ve CB’ye hakaret suç olmaktan çıkmalı.

Şöyle bir tartışma da var: Bu son dönemde Anıtkabir'de video çekmiş genç kız bilinçli paylaşım. Amaç buradan hareketle “hakaret” konusunu tartışmak ve CB ile birlikte Atatürk’e hakareti de suç olmaktan çıkartıp yeni bir pandora kutusunun kapağını aralamak.

Ben bu tartışmalara bu kampanyada hiç girmeyeceğim. Benim size önermek istediğim suç değil ceza: 

Bu tip hakaretleri yapanlara hapis cezası değil de ağır para cezası verilse daha caydırıcı olmaz mı? Hatta para cezasının yanında bir de kamu hizmeti cezası. Yani “suç”u işleyen kişi 1 hafta bir yaşlı yurdunda çalışsa...

Bu işi hapislik bir durumdan çıkarsak. Örneğin 18 yaşında deli bir delikanlı CB’ye hakaret ettiği için 3000 TL para cezası alsa...

En ideal şartta bu “suç”un tartışılması ve özellikle CB makamının taraflı oluşundan sonra suç kavramının değiştirmesi gerektiğine katılıyorum.

Ama suçu böyle kabul etsek bile çoğunlukla genç insanların bir paylaşım nedeniyle hapislere düşmesine katlanamıyorum. Gençtir, bağırır çağırır, küfreder... Bunun için bir insanın özgürlüğünü elden almaya değer mi?

Daha yeni ODTÜ’lü gençler, normal bir ülkede bizzat muhatabının alkışlayacağı bir pankart nedeniyle hapse atıldılar... Çocuklarımız kıymetli, insanlarımızın ifade özgürlüğü kıymetli...

Ya bu “suç” kavramı değiştirilsin veya en azından “ceza” insanlarımızın özgürlüğünü gasp etmek olmasın.