4 Yıllık Endüstri Ürünleri Tasarım Eğitimi 24 Saatte Verilemez

4 Yıllık Endüstri Ürünleri Tasarım Eğitimi 24 Saatte Verilemez

715 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Atölye Ataşehir ve

Bu kampanya neden önemli?

Atölye Ataşehir Endüstri Ürünleri Tasarımı Eğitimi Hakkında

Bir süredir internette duyurusu yapılan Atölye Ataşehir ve işbirliği içinde olduğu kurumlarca ortak düzenlenen 'Endüstri Ürünleri Tasarımı Eğitimi' adlı online kurs programı paylaşıldığı ilk gün itibariyle dikkatimizi çekmiş ve kurs başlık/ içerik bilgilerindeki yanlış ifadelerin düzeltilmesi için ilgili kurum tarafımızca uyarılmıştır.

Sadece mesleğe ön hazırlık niteliğinde 24 saatlik online bir kurs olmasına rağmen, paylaşılan afiş, kurs başlığı, içerik açıklamaları, yetkinlik kazanılacak alanlar vs. gibi bir çok başlık altında doğru olmayan ifadeler kullanmıştır. Özellikle kurs sonu sertifikası ile 'nerelerde çalışabilirim?' başlığı altında tasarımcı talebi bulunan firmalarda “endüstriyel tasarımcı” unvanı ile çalışılabilir algısını oluşmaktadır.

Bu algının sektörde yaratacağı zarara ek olarak, yetişmekte olan endüstriyel tasarım öğrencilerinin, mesleki unvana yetkinlik kazanmış endüstriyel tasarımcıların ve onların yetişmesini sağlayan 50 yıllık bir lisans bölümünün hakkı göz ardı edilmektedir. Sektöre girmeyi bekleyen binlerce genç Endüstriyel Tasarımcı adayının, en az 4 yıl süre uzun ve zorlu bir lisans eğitimi surecinden geçerek, bir çok alanda yetkinlik kazanarak ve mental/ fiziki bir çok açıdan zorlanarak aldığı bu unvanın 3 aya yayılmış toplamda 24 saatlik bir kurs ile sertifikalandırılarak verilmesi kabul edilebilir değildir.

Yaratacağı zarara ek olarak kursu alacak kişiler için de altı boş vaatler sunan bu eğitimin, tasarım mesleğini yetkinlikle icra edebilecek mezunlar vermesi mümkün değildir. Bir sertifika ile sektörde yer edinmek isteyen kişiler endüstriyel tasarım mesleği için yetersizliklerinden ötürü kötü örnek teşkil edecektir.

Bütün uyarılarımıza rağmen, gerekli değişiklikler yapılmamış ve ortadaki yanlış ifadeleri düzeltecek bir düzenleme yapılmamıştır. Konunun hala takipçisi olduğumuzu ve düzeltilmesi için her türlü mecra ile iletişimde olduğumuzu ve olacağımızı belirtmek isteriz. Sizler de başlattığımız imza kampanyasına imzanızla destek olabilirsiniz..

715 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.