Anonim HIV Test Merkezi İstiyoruz #AnonimHIVTesti @izmirbld @izmirhim @bskazizkocaoglu

Anonim HIV Test Merkezi İstiyoruz #AnonimHIVTesti @izmirbld @izmirhim @bskazizkocaoglu

Başlama tarihi:
30 Kasım 2017
Muhatap:
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ve
İmzalar: 1.866Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

HIV, günümüzde gelişmiş tedavi yöntemleri sayesinde baskılanabilmekte ve böylece enfeksiyonun ilerleyerek AIDS evresine geçmesi önlenebilmektedir. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı’nın (UNAIDS) küresel raporuna göre HIV’in yayılma oranın azaltılabilmesi için en önemli etken, bireylerin HIV statülerini belirleyebilmelerini sağlayabilecekleri olanaklara erişebilmeleridir.

Birçok insan deşifre olma, özel hayatın gizliliğinin ihlali ve ayrımcılığa uğrama gibi endişelerle HIV statüsünü belirleyebileceği testleri yaptırmaya çekinmektedir. Bu endişenin, alınması gereken önlemlerin yetersizliği ve sağlık görevlilerinin yeterince bilinçlendirilmemesi nedeniyle haklılık payı olduğu açıktır.

Türkiye’de bugün sadece 3 merkezde (Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi, Şişli Belediyesi Merkez Polikliniği ve Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi) ücretsiz ve anonim HIV testi yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yaygın olan, kurulmasını talep ettiğimiz danışmanlık hizmetinin de olduğu ücretsiz ve anonim HIV testi merkezi sayesinde İzmir’de önemli bir ihtiyaç giderilecektir. Bununla birlikte, gerekli çalışmalar yapılarak merkeze HIV testi yaptırmaya gelenlerin ve HIV pozitif olduğunu öğrenenlerin deşifre olmadan, herhangi bir ayrımcılığa uğramadan danışmanlık ve sağlık hizmetine erişebilmeleri mümkün olacaktır.

Tüm bu sebeplerle İzmir Büyükşehir Belediyesinden, herkesin kolaylıkla erişebileceği bir konumda, sağlık görevlilerinin bilinçlendirildiği ve modern teknolojiye sahip bir ücretsiz ve anonim HIV testi merkezi kurmasını talep ediyoruz.

Hemen destekle
İmzalar: 1.866Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle